

LEHTIKUVA
Porvoon poliisiammuskelu näkyvästi esillä Ruotsissa – ”Meillä on uusi vientituote”
Ruotsiin rekisteröidyllä autolla liikkuneet Ruotsin kansalaiset haavoittivat Porvoossa kahta poliisia ja yrittivät pakomatkallaan osua useampiinkin. Miehet puhuvat suomea ja toisella heistä on myös Suomen kaksoiskansalaisuus.
Miesten liikkeitä on kommentoitu Ruotsin mediassa ja somessa hyvinkin tarkkaan. Miesten kuvatkin on julkaistu.
Miehet saatiin Expressenin tietojen mukaan kiinni teletunnistetietojen avulla.
Jonas Johnssonin Facebook-kommentti tiivistää hyvin naapurimaan kansalaisten tunnot: ”Täällä on nyt rauhallista, ei syytä huoleen, viemme poliisiampumisetkin Suomeen…”
Ruotsin jo lähes katastrofaaliset mittasuhteet saanut ammuskelu levisi ensin Tanskaan ja nyt oli sitten vuorossa Suomi.
Teletunnisteet johtivat jäljille
Ruotsidemokraattien Face-sivulla muistutetaan Porvoon ampumisiin viitaten, että sekä Tanskan että Norjan viranomaiset ovat nousevin äänenpainoin valittaneet siitä, että ruotsalainen järjestäytynyt rikollisuus aiheuttaa vakavia ongelmia myös naapurimaissa.
Rikollisten pakomatka päättyi Suomessa lyhyeen, koska poliisi pystyi lähes välittömästi jäljittämään heidät Ölstensin teollisuusalueella sijaitsevan tukiaseman lokitietojen avulla. Hätäpuhelu oli mitä ilmeisemmin tullut samasta numerosta. Rikolliset paikallistettiin Tampereen alueelle sunnuntaina päivällä.
Aiemminkin Suomessa
Miehet olivat Expressenin tietojen mukaan käyneet Suomessa jo aikaisemmin keväällä, mutta heidän paluustaan Ruotsiin ei ole dokumenttia matkustajalistoissa. Miehet olivat saapuneet uudelleen Suomeen 22. elokuuta ja asettautuneet Porvoon Ölstensissä sijaitsevaan huoneistohotelliin.
Suomen poliisi on ollut yhteydessä ruotsalaisiin virkaveljiinsä ja on mahdollista, että pidätyksiä tulee vielä lisää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja

Ääniä Ruotsin suviyössä: Pommit paukkuvat ja aseet puhuvat

Jengirikollisten uusin innovaatio Ruotsissa: Kellot viedään kirjaimellisesti käsistä

Nyt sen kertoi poliisi: Suomi seuraa Ruotsia vakavassa rikollisuudessa

Rajat ylittävä rikollisuus vaatii yhä kovemman luokan osaamista – kouluttamattomat konnat katoavat kortistoon
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











