
Jengirikollisten uusin ase – superkryptatut puhelimet
Rikollisten suurin uhka kiinnijäämisen kannalta on se, että heidät pystytään paikantamaan ja heidän viestintänsä pystyään murtamaan.
Viestiliikenteen salaavat turvapuhelimet ovat suhteellisen yleisiä viranomaisilla, yritysjohtajilla ja huippupoliitikoilla. Nyt superkryptattuja puhelimia on Aftonbladetin mukaan löytynyt myös Ruotsin jengirikollisilta.
– Vahvasti salattuja puhelimia käytetään vain tietyissä rikollispiireissä. Puhelimet ovat erittäin kalliita, joten joka konnalla ei sellaiseen ole varaa, toteaa järjestäytyneen rikollisuuden asiantuntija Tukholman poliisista.
– Jengissä on oltava useampia kuin yksi puhelin, jotta salattu kommunikaatio onnistuu ja kyseessä on merkittävä investointi rikollisille.
Salaus on kallista
Kryptattu puhelin salaa sekä ääni- että viestiliikenteen, mahdollisesti myös laitteen sijainnin. Puhelimia tarvitaan siis vähintään kaksi – linjan kumpaankin päähän – ja sen lisäksi ohjelmistot ynnä vielä erillinen signaaleja käsittelevä välipalvelin.
Tällainen järjestelmä on huomattavasti kalliimpi kuin pistooli tai kiväärikaliiperin automaattiase. Rikollisjengi joutuu investoimaan laitteisiin vähintään 10 000 euroa. Edellyttäen, että joku laitteiston kyseenalaisille markkinoille myy ja sen vielä loppuasiakkaalle toimittaa.
Poliisin kannalta tilanne on hankala, sillä salatut puhelimet eivät ole Ruotsissa laittomia.
– Näitä puhelimia käytetään yksinomaan siksi, että käyttäjän puhetta tai viestiliikennettä on mahdotonta seurata, todetaan keskusrikospoliisista.
Salauksen murtaminen vie aikaa
Ruotsin poliisi on takavarikoinut rikollisilta espanjalaisia BQ-merkkisiä puhelimia. BQ-laitteiden murtaminen eli tiedostojen avaaminen on osoittautunut poliisillekin hankalaksi.
– Selvittelemme kaiken aikaa erilaisia keinoja puhelinten murtamiseksi. Meidän keinoinamme ovat lainsäädäntö, mielikuvitus ja tekninen osaaminen, niillä voimme ratkaista tämänkin ongelman, uskotaan Tukholman poliisissa.
Poliisi on oikeutettu murtamaan viestintäsalaisuuden suoja vain vakavia rikoksia tutkittaessa. Tällöin on poikkeuksetta kyse esimerkiksi murhasta, murhan yrityksestä tai törkeästä huumekaupasta.
Suomessa on pari-kolme salattujen puhelinjärjestelmien valmistajaa, mutta ne toimittavat tuotteitaan tiettävästi vain valtiotason tilaajille – myös vientiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Salafismin salat selvitetään Ruotsissa – tarkoituksena estää radikalisoituminen

Tanska rakentaa elektronisen muurin Ruotsin vastaiselle rajalle

Ruotsidemokraatit haluavat Malmön kouluihin valvontakamerat – listalla myös huivikielto

Teleskandaali ravistelee Tanskan poliisia – tuhansia rikoksia tutkittava uudelleen

Porvoon poliisiammuskelu näkyvästi esillä Ruotsissa – ”Meillä on uusi vientituote”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











