
Ruotsidemokraatit haluavat Malmön kouluihin valvontakamerat – listalla myös huivikielto
Malmö on tunnettu levottomista lähiöistään ja surullinen tilanne näkyy myös kouluissa. Ruotsidemokraattien valtuustoryhmä on tehnyt kaupungin johdolle ehdotuksen valvontakameroiden asentamisesta koululuokkiin. Näin oppilaiden poissaolot olisivat helpommin rekisteröitävissä ja opettajien työtaakkaa saataisiin samalla hiukan keveämmäksi. Kaiken tietävä viranomainen suhtautuu kameroihin kuitenkin happamasti ja Skellefteån kunnassa koululaisten kasvojentunnistuksesta ropisikin jo tuima sakko.
Malmön kaupunginhallitus sai elokuun alkupuolella pöydälleen kaksi ruotsidemokraattien valtuustoryhmän esitystä. Yksi koskee valvontakameroiden asentamista koululuokkiin ja toinen huivikieltoa kouluissa, kerrotaan Expressenissä.
Koulussa opitaan elämää varten
Kameroiden tarkoituksena olisi rekisteröidä oppitunnilla läsnä olevien oppilaiden kasvot tunnistusohjelman avulla.
– Kasvojentunnistuksen tarkoituksena on vähentää luvattomia poissaoloja, jotka ovat todellinen ongelma Malmössä, toteaa ruotsidemokraattien valtuustoryhmän puheenjohtaja Magnus Olsson.
– Läsnäolo oppitunneilla on välttämätöntä, jotta nuori pääsisi aikanaan kiinni työelämään, Olsson perustelee. Olssonin mukaan myös opettajan taakka kevenee, kun tältä ei mene aikaa koululaisten läsnäolon rekisteröintiin.
Ruotsidemokraatit ovat lainanneet kamera-ajatuksen Skellefteån kunnasta, jossa kamerat ja kasvojentunnistus ovat olleet käytössä yhdessä koulussa muutaman viikon. Keskiviikkona Ruotsin tietosuojavaltuutettu päätti Ruotsin yleisradion mukaan, että Skellefteån kameratarkkailu rikkoo EU:n tietosuoja-asetusta (GDPR) ja lätkäisi kunnalle kaikessa viisaudessaan 20 000 euron sakot.
Lapsilla oikeus olla lapsia
Malmön kunnanhallitus suhtautuu kielteisesti kasvojentunnistukseen kouluissa. Ruotsidemokraatit eivät kuitenkaan vähästä lannistu ja ryhmä onkin esittänyt Malmön kuntapäättäjille myös huivikieltoa kaupungin kouluihin. Aloite on saanut suurta huomiota tiedotusvälineissä ja sosiaalisessa mediassa.
– Mielestäni huivikielto on oikeansuuntainen toimenpide, jos haluamme puuttua kunniaväkivaltaan ja uskonnolliseen painostamiseen, sanoo ryhmänjohtaja Olsson.
– Lasten täytyy saada olla lapsia ja heidän on hyvä oppia myös yhteiskuntamme perustavaa laatua olevia arvoja.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanska rakentaa elektronisen muurin Ruotsin vastaiselle rajalle

Jopa 40 prosenttia väestöstä vieraskielisiä – Helsinki ruotsittuu vauhdilla

Ruotsissa keksittiin luova ratkaisu paluuongelmaan: ISIS-vaimoista ja veteraaneista opettajia ala-asteelle

Ruotsin kokoomuskin haluaa selvityksen huivikiellosta – ruotsidemokraattien esitys otti heti tulta

Jengirikollisten uusin ase – superkryptatut puhelimet

Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Kööpenhaminan poliisi haluaa kasvot tunnistavat kamerat – Tanskan kansanpuolue kannattaa

Kiinassa et voi kohta ostaa kännykkää antamatta skannata kasvojasi
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka
Länsimaat ovat jo kerran lähimenneisyydessä menneet ansaan eikä sen soisi tapahtuvan toiste. Jos Kiinan mahdollisiin imperialistisiin toimiin jouduttaisiin reagoimaan pakotteilla, se tietäisi länsimaille katastrofia, pohtii Jussi Halla-aho laajassa haastattelussaan Kuuntelija-podcastissa. Afrikka ei sitten ole enää mahdollinen uhka, vaan väestökehityksen epätasapaino ja siitä johtuva muuttopaine on pakko ottaa todesta jo nyt.

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.