

LEHTIKUVA
Kööpenhaminan poliisi haluaa kasvot tunnistavat kamerat – Tanskan kansanpuolue kannattaa
Tanskalainen yhteiskunta on ottanut jyrkän linjan taistelussa rikollisuutta vastaan. Keinoista vain on ajoittain erimielisyyttä. Nyt Kööpenhaminan poliisi haluaa valvontakameroihinsa sen verran älykkyyttä, että ohjelmistojen avulla pystyttäisiin tunnistamaan kuvissa poseeraavat henkilöt. Hallitus yskii demareiden johdolla, mutta maahanmuuttokriittinen kansanpuolue kannattaa lämpimästi hanketta.
Kööpenhaminan poliisi on tutkinut valvontakameroihin liitetyn tekoälyn ja kuvantunnistuksen suomia etuja arjen viranomaistyölle ja niitähän löytyy.
– On tietysti ensi sijassa poliittinen päätös, otetaanko kuvantunnistus käyttöön, muotoilee poliisijohtaja varovasti.
– Mutta rikostutkinnassa niistä olisi kyllä paljon hyötyä.
Kamerat jo tehokäytössä
Esimerkkinä kuvantunnistuksen eduista poliisijohtaja mainitsee tilanteen, jossa jahdataan tiettyä terrorismista epäiltyä henkilöä pitkin kaupunkia. Epäkohtiakin on ja ne liittyvät kuvaohjelmiston muokkaukseen. Henkilö voidaan tunnistaa kasvojen lisäksi myös persoonallisten liikkeiden, kuten kävelytyylin tai vaikkapa vaatetuksen perusteella. Joissain olosuhteissa myös äänitunnistus on mahdollista.
Kamerat – älyllä tai ilman – ovat jo poliisin apuna kaikissa suuremmissa maailman kaupungeissa. Kameroita hyödynnettiin viimeksi todennäköisesti Oslossa, jossa huumehörhö kaappasi ambulanssin ja kaahasi kohti keskustaa. Ambulanssin paikantimen perusteella poliisi tiesi auton sijainnin ja kameroilla poliisi pystyi seuraamaan auton kulkua ja ohjaamaan ambulanssin pussittamisen ynnä kiilaamisen päin talon seinää.
Kansanpuolue kameroiden puolesta
Tanskan kansanpuolue tukee Kööpenhaminan poliisin kuvantunnistushanketta ja toteaa kannanotossaan järjestelmän nopeuttavan rikostutkintaa. Siksi se on poliisille tarpeellinen. Tanskan entinen maahanmuuttoministeri ja Venstre-puolueen varapuheenjohtaja Inger Stöjberg näkee puolestaan kehittyneen kamerateknologian ”erinomaisena apuna jengirikollisuuden torjunnassa”.
Kameroihin ympätty kasvojentunnistus on käytössä monissa erilaisissa kohteissa ympäri maailmaa. Englannissa ja Saksassa sitä käytetään häirikköjen poimimiseksi jalkapallo-otteluiden katsomoista ja Hong Kongissa kameratekniikan avulla seurataan mielenosoittajia. Kiinan viranomaiset ovatkin juuri saaneet käyttöönsä 500 megapikselin tehokameran, jolla yksittäisiä henkilöitä voidaan poimia todella suurista ihmismassoista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Suomen on seurattava Itävaltaa huntu- ja huivikiellon määräämisessä

Ruotsin kokoomuskin haluaa selvityksen huivikiellosta – ruotsidemokraattien esitys otti heti tulta

Tavio ja Purra: Suomen ei pidä edistää naisia alistavien burkinien käyttöä

Halla-aho Isis-naisten hakuinnosta: ”Säkkiin pukeutunut, kurkunleikkausideologiaa kannattava uussuomalainen on parasta, mitä tosisuvaitsevainen voi kuvitella”

Kiinassa et voi kohta ostaa kännykkää antamatta skannata kasvojasi

Uusien kansalaisten kättelystä kalabaliikki – Tanskan kansanpuolue ei anna uskonnon mennä maan lakien ja tapojen edelle
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää: Veriseksitapahtuman mainos virallisilla kanavilla oli virhe
Pirkanmaan hyvinvointialueen strategiajohtaja Tuukka Salkoaho myöntää, että BDSM-saunaillan päätyminen viralliseen tapahtumakalenteriin oli virhe.

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa
Yhdysvaltalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin joutumisella kerta toisensa jälkeen Saksan valtamedian ja siellä erityisesti Saksan yleisradion hampaisiin ei ole mikään sattuma. Häntä pidetään vastakampanjoista huolimatta vauhdilla suosiotaan kasvattavan AfD-puolueen tukijana. Tällä kertaa Muskin mustamaalamisessa saatettiin mennä liian pitkälle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












