

Iltalehti
”Jos olet valkoinen, olet todennäköisesti myös rasisti”, julistaa Iltalehti
Iltalehden mukaan suurin osa suomalaisista on rasisteja. “Jos olet valkoinen, olet todennäköisesti myös rasisti”, lehti julistaa. Iltalehden jakamat elämänohjeet valkoihoisille piilevän rasisminsa löytämiseksi perustuvat brittikirjailija Reni Eddo-Lodgen näkemyksiin. Eddo-Lodgen mukaan valkoinen valtaväestö ei voi saada osakseen rasismia. ”Rasismi on valkoinen ongelma”, intersektionaalista feminismiä edustava kirjailija kertoo.
Iltalehti on julkaissut lukijoilleen varsin oudot ohjeet rasismin löytämiseksi.
“Jos olet valkoinen, olet todennäköisesti rasisti”, kertoo Iltalehden artikkeli, joka perustuu brittiläisen intersektionaalisen feministin Reni Eddo-Lodgen näkemyksiin.
Eddo-Lodgen näkemykset on esitetty hänen kirjassaan “Miksi en puhu enää valkoisille rasismista”, joka on nyt julkaistu suomeksi.
Alunperin vuonna 2017 kirjoitetussa kirjassaan Eddo-Lodge kertoo, että rasismia edustavat ihmiset joilla on tietty ihonväri: valkoihoiset.
Eddo-Lodge ja Iltalehti kertovat myös, että valkoihoinen valtaväestö ei voi saada osakseen rasismia.
Kokosimme olennaisimmat ohjeet Iltalehden jutusta. Näiden ohjeiden avulla itse kukin voi siis löytää itsestään rasismia – ainakin jos on valkoihoinen.
Rasismin tunnusmerkit: “Luulet, että on olemassa valkoisiin kohdistuvaa rasismia…”
Rasismia on Iltalehden jutun mukaan mm. se, jos “mielestäsi värillä ei ole väliä, ja se on tie tasa-arvoon”.
Rasismia on myös se, jos valkoihoinen ei ajattele omaa etnistä identiteettiään. Kuinka paljon omaa ihonväriään tai muita etnisiä seikkoja sitten pitäisi ajatella että ei lipsahtaisi rasismin puolelle, ei kuitenkaan jutusta tarkalleen ottaen selviä.
Myös esimerkiksi valkoisten fiktionaalisten hahmojen kuten 007-agentti James Bondin ajatteleminen valkoisena on Iltalehden mukaan rasismia.
Myös se, jos valkoihoinen luulee kohdanneensa itseensä kohdistuvaa rasismia, on rasismia.
“Valkoinen valtaväestö ei voi kohdata rasismia”, Eddo-Lodge neuvoo.
On myös rasismia epäillä, että jokin asia ei johtunutkaan rasismista. Esimerkiksi jos “värillistetty” ihminen kertoo, että ei saanut tiettyä työpaikkaa rasismista johtuen, tämän epäily on rasismia.
Lopuksi: jos et kannata ihonvärikiintiöitä esimerkiksi työnhaussa, olet rasisti.
Kuka sujautti intersektionaalista feminismiä Iltalehden booliin?
Jos ylläkuvatut säännöt – joista osa saattaa olla Iltalehden omaa tulkintaa Eddo-Lodgen kirjasta – kuulostavat täysin pähkähulluilta, syy saattaa olla siinä, että ei ole tutustunut riittävästi yliopistoilla opetettavaan intersektionaaliseen feminismiin.
Radikaalivasemmistolainen rotuaate on otettu myös Suomen hallituksen uuden tasa-arvo-ohjelman ohjenuoraksi.
“Hallituksen tasa-arvo-ohjelma on feministinen. Kunnianhimon tasoa on edeltävistä vuosista nostettu, ja ohjelmassa tunnistetaan paremmin lukuisat erilaiset syrjinnän muodot”, uudesta ohjelmasta kirjoitti viime kesäkuussa sisäministeri Maria Ohisalo (vihreät).
“Ohjelman ohjaava pääajatus on intersektionaalisuus, eli tarkastelutapa, jossa huomioidaan yksilön yhteiskunnalliseen asemaan vaikuttavat moninaiset taustatekijät”, sisäministeri kertoo.
Uusimpien akateemisten teorioiden kyseenalaistamaton omaksuminen saattaa joskus johtaa outoihin lopputuloksiin, kuten nyt Iltalehden tapauksessa siihen, että lehti julistaa epähuomiossa myös suurimman osan omista lukijoistaan rasisteiksi.
Kustantajan tiedote: “Rasismi on valkoinen ongelma”
Eddo-Lodgen teoksen on julkaissut suomeksi Gummerus. Teoksen suomenkielisen esipuheen on kirjoittanut feministiaktivisti ja Yleisradio-kolumnisti Maryan Abdulkarim.
Gummeruksen tiedotteen mukaan “rasismi on valkoinen ongelma, jonka ratkaisemisen pitäisi olla valkoisten vastuulla.”
Sinänsä intersektionaalisen ääriajattelun kääööstyötä voidaan tietyllä tapaa pitää kulttuuritekona. Muiden ihmisten on hyödyllistä tietää, mitä intersektionaalisen feminismin uskojat todella uskovat.
On kuitenkin huolestuttavaa, millaisella kritiikittömällä innolla ääriajattelua nyt ajetaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Huuhaa Ääriajattelu Reni Eddo-Lodge Kriittinen rotuteoria Intersektionalismi Maryan Abdulkarim Maria Ohisalo Feminismi Rasismi Tasa-arvo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää