

Kansanedustaja Juha Mäenpää (oik.) avustajansa Kari Uotin kanssa Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa Seinäjoella 26. elokuuta 2025.
Juha Mäenpää syrjintäjutun oikeudenkäynnistä: ”Kyllähän siinä vähän meinas ittellä kierrokset nousta”
Kansanedustaja Juha Mäenpää kummastelee jopa poliittisiksi katsomiaan puheenvuoroja tiistaina alkaneessa syrjintäoikeudenkäynnissä. Mäenpää vaatii korvauksia henkisistä kärsimyksistä, koska hänet poistettiin Provinssi-festivaaleilta lehtikolumnin takia. Kansanedustajan kirjoitus oli tapahtuman järjestäjien mukaan festivaalin periaatteiden vastainen.
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa käsiteltiin tiistaina perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpään mahdollista syrjintää Provinssi-festivaaleilla kesällä 2023.
Mäenpää vaatii tapahtuman järjestäjiltä korvauksia henkisistä kärsimyksistä, nämä taasen syytteiden hylkäämistä.
”Minua syrjittiin ihan selkiästi”
Festivaalin järjestäjät poistivat Mäenpään festivaalialueelta sanomalehti Ilkka-Pohjalaisessa julkaistun kolumnin takia. Festivaalin järjestäjien mukaan Mäenpään kolumni oli Provinssin periaatteiden vastainen.
– Minulla on sama käsitys kuin syyttäjällä, että minua syrjittiin ihan selkiästi, Mäenpää kommentoi tiistai-iltana.
– Mielestäni asian pitäisi olla kohtuullisen selvä, mutta kyllä siellä kun kuuntelin näitten syytettyjen puolustusasianajajia, niin kyllähän siinä vähän meinas ittellä kierrokset nousta, kun asiaa pyrkivät kääntämään aivan toisinpäin.
”Se ei ollut viranomaisen normaalia puhetta”
Mäenpäätä on jäänyt kaivelemaan erityisesti yhdenvertaisuusvaltuutettu ja erityisasiantuntija Robin Harmsin puheenvuoro.
– Miten tämä yhdenvertaisuusvaltuutettu tässä nykyajassa, kun tämä woke-homma on jo pikkuisen niinkuin kuopattu, miten hän voi puhua tuommoisen puheenvuoron, joka on ihan järkyttävä.
– Se ei ollut mitään viranomaisen normaalia puhetta, vaan se oli täysin poliittinen puheenvuoro, joka omasta mielestäni kohdistui minuun, Mäenpää toteaa.
Tuomio syrjintäjutussa annetaan 9. syyskuuta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- korvaus henkisistä kärsimyksistä poliittinen puheenvuoro viranomaispuhe lehtikolumni Provinssi-festivaali Robin Harms Woke oikeudenkäynti Syrjintä Yhdenvertaisuusvaltuutettu Juha Mäenpää
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkynen ihmettelee Juha Mäenpään mielipideporttaria – ”Provinssin koneisto toimi tiukemmin kuin Kiinan poliisi”

Melko erikoista – Provinssirock myöntää avoimesti poistaneensa Juha Mäenpään festarialueelta mielipiteen vuoksi

Väärää mieltä olevat pois konserteista! – Kansanedustaja Juha Mäenpää heitettiin ulos Provinssi-festarilta mielipiteidensä takia

Ministeri Tavio puhui länsimaisen sivistyksen puolesta: ”Mielipidesensuuri, toisinajattelijoiden maalittaminen ja ”cancel-kulttuuri” ovat sivistyksen vastakohta”
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio puhui sivistyksestä ja kansallisen itsetunnon kohottamisesta Turussa järjestettyjen Kansanopistojen rehtoripäivien avajaisissa 10.4. - Kansassamme on paljon potentiaalia, Tavio sanoi. - Joskus ihmisten täytyy kuulla se, jotta potentiaalimme ei unohdu.

Ennen woke oli cool – nyt pelkkä haalistuva kirosana
Ensin oli todella cool olla woke, mutta nyt se on enemmänkin broke. Sinänsä oikeansuuntaisessa tasa-arvon ja oikeudenmukaisuuden tavoittelussa mentiin asian ohitse niin että heilahti. Donald Trump puhkaisi kuplan ja palautti megatrendin maan pinnalle.
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.