
SDP:n pitkäaikainen ministeri häpäisee Charlie Kirkiä, puhuu salamurhasta täyttä puppua
Pitkäaikainen ex-ulkoministeri Erkki Tuomioja sättii salamurhan uhriksi joutunutta Charlie Kirkiä vertaamalla tätä natsiin.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten kansanedustaja ja eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila on järkyttynyt prosessista, jolla suomalaisesta työstä kieltäydyttiin tuoreessa raitiovaunuhankinnassa. Uudet vaunut tulevat Suomen sijaan Puolasta.
– SDP-johtoinen Kaupunkiliikenne Oy asetti peräti 1 600 vaatimusta uusille vaunuille, mukaan lukien ympäristövaikutukset. Tällainen osaoptimointi harvoin johtaa suomalaista työtä kunnioittavaan lopputulokseen, eikä niin käynyt nytkään. Markkinavuoropuhelussa on möhlitty, Vilhelm Junnila arvioi.
Kaupunkiliikenteen mukaan kotimainen valmistaja ei olisi täyttänyt näitä kriteereitä. Transtechin lehdistötiedotteessa hämmästeltiin yhtiön tarjouksen hylkäämistä ja korostettiin sen olleen tarjousehtojen mukainen. Yhtiön mukaan vaunut olisivat perustuneet suomalaiseen osaamiseen ja niissä olisi hyödynnetty suomalaista alihankintaverkostoa.
– Eikö hinta ole merkityksellinen kriteeri valinnassa, jos kaupungeilta pyydetään erikseen valtuutta ylitykseen? Tämän mittaluokan kaupoissa pitäisi hankintamenettelyssä huomioida kansantalouskin. Puolalaiset kyllä riemuitsevat, jos veronmaksaja maksaa, Junnila ihmettelee.
Kajaanissa Otanmäen teollisuusalueella rakennettuja raitiovaunuja kulkee Helsingissä ja Tampereella, ja nyt hankittavia vaunuja on tulossa myös demarivetoisen Vantaan raiteille. Transtech on toimittanut myös VR:n Intercity-junat samalta tehtaalta. Kajaanin sijaan sveitsiläiseltä Stadlerilta tilatut uudet vaunut pääkaupunkiseudulle rakennetaan Puolassa, mukaan lukien 30 uutta yksisuuntaista kaupunkiraitiovaunua ja 33 kaksisuuntaista pikaraitiovaunua. Lisäksi on optio hankkia jopa 120 raitiovaunua lisää.
Ilman optiotakin kauppahinta ylittää 270 miljoonaa euroa, mutta varaosapalveluiden arvo ja ajanjakso kasvattavat hintaa hyvin merkittävästi.
– Puheet työllisyydestä ja työpaikkojen lisäämisestä näyttävät jääneen toverien suupieliin. Työpaikat eivät kiinnostaneet demareita, mutta raippa löytyi. Ei tässä oikein voi avainlippua Antille (Lindtman) antaa, Junnila pohtii.
Avainlippu on rekisteröity yhteisömerkki. Se kertoo, että tuotteesta vähintään 50 prosenttia on valmistettu tai tuotettu Suomessa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Pitkäaikainen ex-ulkoministeri Erkki Tuomioja sättii salamurhan uhriksi joutunutta Charlie Kirkiä vertaamalla tätä natsiin.

Suomen Perusta teetti Taloustutkimuksella kyselyn, jonka mukaan jopa 49,2 % vastanneista vieraskielisistä äänestäisi SDP:tä seuraavissa eduskuntavaaleissa ja seuraavaksi suosituimman vaihtoehdon kannatus oli vain 12,3 %. Perussuomalaisten Nuorten mielestä on siis syytä epäillä, että SDP ajaa massamaahanmuuttoa puhtaasti poliittisen hyödyn vuoksi.


Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen arvostelee SDP:n vaaliohjelmien käännöksiä useille kielille, kuten arabiaksi ja somaliksi. Hänen mukaansa monikielisyys kertoo puolueen vahvasta kannatuksesta vieraskielisten keskuudessa ja liittyy laajemmin keskusteluun tulkkauskustannuksista sekä sosiaaliturvan kohdentamisesta.

Ajatuspaja Suomen Perustan Taloustutkimukselta hankkiman kyselytutkimuksen mukaan sosialidemokraatit ovat ylivoimaisesti suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa. 49,2 prosenttia kyselytutkimuksessa kantansa ilmaisseista vieraskielisistä äänestäisi puoluetta, jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt.
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää