

LEHTIKUVA JA SUOMEN PERUSTA
PS-Nuoriso: SDP tuo uudet äänestäjänsä ulkomailta – sinun verorahoillasi
Suomen Perusta teetti Taloustutkimuksella kyselyn, jonka mukaan jopa 49,2 % vastanneista vieraskielisistä äänestäisi SDP:tä seuraavissa eduskuntavaaleissa ja seuraavaksi suosituimman vaihtoehdon kannatus oli vain 12,3 %. Perussuomalaisten Nuorten mielestä on siis syytä epäillä, että SDP ajaa massamaahanmuuttoa puhtaasti poliittisen hyödyn vuoksi.
Mediassa on myös uutisoitu vieraskielisten ylikorostumisesta toimeentulotuen saajissa. Haastatteluissa maahanmuuttajat kritisoivat nykyhallitusta sosiaaliturvaleikkauksista ylistäen samalla SDP:tä.
– Väestön ikääntyessä demarit eivät taida nähdä kannatuksensa turvaamiselle muuta vaihtoehtoa kuin vanhojen kannattajiensa korvaamisen ulkomaalaisilla. Siksi he ovat valmiita tuomaan itselleen ulkomailta uusia äänestäjiä. Laskun maksavat suomalaiset veronmaksajat, ärähtää PS-Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
Ruotsissa demarikannatus valui lopulta islamistipuolueelle
Riippuvuus ulkomailta tuotujen äänestäjien suosiosta näkyy myös SDP:n harjoittamassa politiikassa: Eduskunnassa sosialidemokraattien kansanedustajat vaativat työperäisen maahanmuuton merkittävää lisäämistä, vaikka Suomessa vallitsee korkea työttömyys ja avoimia työpaikkoja on vaikea löytää. Lisäksi kansanedustajat vaativat itärajan avaamista venäläisten maahanpääsyn helpottamiseksi, vastustavat rajalakia sekä vaativat Palestiinan itsenäisyyden tunnustamista.
– Euroopan mittapuulla monien verrokkimaiden demarit ovat ajaneet massamaahanmuuttoa vuosikymmeniä, kunnes ongelma on räjähtänyt käsiin. Itse aiheuttamaansa sotkua korjatessaan he ajavat muualta tuodut äänestäjänsä vaalimaan omaa etuaan jopa islamistisiin puolueisiin. Esimerkiksi Ruotsissa tämä näkyi demarien kannatuksen valumisena islamistiselle Nyans-puolueelle, jonka kannatus oli vahvimmillaan maahanmuuttajalähiöissä, huomauttaa 1. varapuheenjohtaja Marcus Toppari.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- demarien kannatus vieraskieliset äänestäjät Marcus Toppari veronmaksajien rahat Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso islamistit massamaahanmuutto Toimeentulotuki Taloustutkimus Suomen Perusta SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijonen kritisoi SDP:n monikielisiä vaaliohjelmia: ”Ei yllättänyt”
Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen arvostelee SDP:n vaaliohjelmien käännöksiä useille kielille, kuten arabiaksi ja somaliksi. Hänen mukaansa monikielisyys kertoo puolueen vahvasta kannatuksesta vieraskielisten keskuudessa ja liittyy laajemmin keskusteluun tulkkauskustannuksista sekä sosiaaliturvan kohdentamisesta.

Tutkimus: SDP ylivoimaisesti suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa
Ajatuspaja Suomen Perustan Taloustutkimukselta hankkiman kyselytutkimuksen mukaan sosialidemokraatit ovat ylivoimaisesti suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa. 49,2 prosenttia kyselytutkimuksessa kantansa ilmaisseista vieraskielisistä äänestäisi puoluetta, jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt.

Purra vastaa SDP:n Lindtmanille: ”Pelkkää surkeaa puhetta, jonka tarkoitus on vain sumuttaa ja kerätä ääniä”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman julisti tänään Ylellä, ettei demarit haikaile samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa.

SDP ja vihreät haikailevat lisää maahanmuuttoa – Keskisarja tyrmää: Suuri osa tulijoista on toimeentulotuen varassa – ”Suomen talous ei kestä tällaista ilveilyä”
Maahanmuuttopolitiikka vääjäämättä kiristyy koko EU:ssa, muun muassa rikoksista tuomittujen maahanmuuttajien karkotukset ovat vauhdittuneet eri maissa. Suomessa enää lähinnä maahanmuutosta hyötyvät vasemmistopuolueet pitävät yllä epärealistisia maahanmuuttounelmiaan.
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
















