

LEHTIKUVA
Juvonen: Kehysriihessä varattava rahat sotilastapaturma- ja palvelussairaus lakiin – ”Raasepori ei unohdu”
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii, että hallitus varaa tällä viikolla alkavassa kehysriihessä resurssit liittyen sotilastapaturma ja palvelussairauden korvaamisesta annetun lain muuttamiseen ja täydentämiseen. Lain muutostarve on kiireellinen.
Nykyinen voimassa oleva laki jättää lakisääteistä asevelvollisuutta suorittavat varusmiehet, vapaaehtoista asepalvelusta suorittavat naiset, siviilipalvelushenkilöt ja kertausharjoituksissa olevat henkilöt huonompaan asemaan kuin kriisinhallinnassa toimivat (rauhanturvaajat) heidän kohdatessaan palvelusta suorittaessa pysyvän haitan tai kuolemantapauksen.
Pelkkä lain selvittäminen ei riitä
1.1. 2017 voimaan tulleen lain mukaan kriisinhallinnassa toiminut tai hänen edunsaajansa on oikeutettu tällaisten tilanteiden tapahtuessa erityiskorvauksiin, mutta muun muassa varusmiehet eivät.
– Tilanne asettaa aseellista, aseetonta ja siviilipalvelusta suorittavat heikompaan asemaan kuin kriisinhallintatehtäviin osallistuvat. Sotilaiden kohtelulle eri tavalla riippuen siitä, ovatko he suorittamassa lakisääteistä velvollisuuttaan vai osallistumassa vapaaehtoiseen kriisinhallintatehtävään, ei ole perusteita, Juvonen sanoo.
– Hallituksen on nyt vietävä tämä asia maaliin kiireesti. Olen tehnyt asiasta lakialoitteen, mutta aloite johti selvityksiin vasta surullisen Raaseporin tasoristeys onnettomuuden jälkeen, jossa menehtyi kolme varusmiestä. Pelkkä lain selvittäminen ei riitä, vaan nyt on saatava myös lupaus ja resurssit eli rahaa. Korvauksia on maksettava myös taannehtivasti, sillä jokainen vakavan turman uhriksi joutunut varusmies tai hänen läheisensä on kaiken järjen ja oikeustajun mukaan oikeutettu korvauksiin. Olen aivan varma, että jos suomalaisilta kysytään, niin tämän lain kiirehtimistä ei kansa vastusta.
Murheellinen onnettomuushistoria
Juvonen muistuttaa, että Puolustusvoimien onnettomuushistoria on Suomessa murheellinen:
– Vuonna 2001 reserviläinen menehtyi Niinisalossa kranaattikonekivääriturmassa, 2005 varusmies menehtyi Rovajärvellä raskaan kranaatinheittimen ammuksen räjähtäessä, 2015 varusmies menehtyi Syndalenissa taisteluharjoituksissa pimeän aikaan ja 2016 varusmies menehtyi Säkylässä harjoituksissa jäätyään sotilasajoneuvon alle ja vuonna 2017 Raaseporin junaonnettomuudessa menehtyi kolme palvelusta suorittamassa ollutta varusmiestä. Lisäksi on erilaisia muita sotilastapaturmia, joita tapahtuu varusmiespalveluksessa. Lainsäädäntöä on kehitettävä tältä osin ja kaikki tällaiset tapaukset on saatettava korvausten piiriin.
– On järkyttävää, että vasta syvät ja murheelliset tapahtumat nostivat tämänkin lainsäädännön puutteet esiin. Olen käynyt kirjeenvaihtoa menehtyneen varusmiehen äidin kanssa ja jokainen voi varmasti ymmärtää, miten rikki ihmiset näiden asioiden keskellä ovat. Hallituksen on hoidettava tämä asia kuntoon, Juvonen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Sotilastapaturmalaki ei turvaa korvauksia Raaseporin uhreille ja heidän omaisilleen – ”Syvä epäkohta korjattava heti”

Raaseporin onnettomuustutkinta valmis – Juvonen: Laki saatava kuntoon – varusmiesten tapaturmakorvaukset samalle tasolle rauhanturvaajien kanssa
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.














