

MATTI MATIKAINEN
Viikon 5/2016 luetuin
Tammikuu 2016 luetuin
K-kaupan sankari Anna: ”Olen jahdannut varkaita pitkin Pasilaa”
K-kaupan Annasta tuli somehitti, kun hänen työnantajansa julkaisi netissä valvontanauhan videon, jolla rohkea myyjä retuuttaa röyhkeää myymälävarasta.
Nuoren ja kauniin Annan ulkonäkö hämää. Kun hän istuu kassalla, pitkäkyntiset kävelevät kauppaan sisään, ottavat mäyräkoiran sekä pari HK:n sinistä lenkkipakettia ja kävelevät ulos. Rosvot ehkä ajattelevat, että eihän tuollainen pikkutyttö meille mitään mahda. Voi kuinka väärässä he ovatkaan.
– Kerran myymälävaras lähti juoksemaan suoraan poliisilaitoksen suuntaan. Siinä sitten viitottiin ohi ajanut poliisipartio paikalle. Kaveri yritti mennä puskaan piiloon, kertoo somehitiksi noussut ”K-kaupan Anna”.
Videot leviävät maailmalla
Vuoden 2015 helsinkiläiseksi valitun Annan rohkeaa työskentelyä on saatu ihailla kesäkuusta asti sosiaalisessa mediassa. Annan esimies ja K-marketin kauppias Saku Kytölä julkaisi valvontanauhan videon, jossa Anna estää kahden myymälävarkaan aikeet. Anna on itse kovin vaatimaton tapahtuneista.
– Juu, en ole ainut myyjä, joka toimii näin. Olen kuullut työkavereilta tarinoita ympäri Suomea, kuinka arkipäiväistä varkaiden kiinniottaminen on, nainen sanoo.
Osittain Annan rohkeat teot johtuvat siitä, ettei hän ole koskaan sietänyt epäoikeudenmukaisuutta.
– Varastettua tavaraa ei edes yritetä piilottaa, ja samalla haistatellaan pitkät. Se nostaa adrenaliinin pintaan, hän sanoo.
Vain muutama viikko ensimmäisen videon julkaisun jälkeen Kytölä julkaisi toisen videon. Siinäkin Anna estää myymälävarkaan karkaamisen.
Annan rohkeutta on ihmetelty myös maailmalla. Videoita on tähän mennessä katsottu muun muassa Yhdysvalloissa, Italiassa ja Tšekeissä, yhteensä yli kymmenen miljoonaa kertaa.
Laki saisi olla ankarampi
Varkaiden piittaamaton asenne johtuu osittain Suomen lakipykälistä. Myymälävarkaudesta rapsahtaa sakko, jonka summa määräytyy henkilön tulojen mukaisesti. Kaupan henkilökunnan näkökulmasta ongelmana on vuonna 2008 rikoslakiin tehty muutos: rangaistusmääräysmenettelyssä annettuja sakkoja ei voida muuttaa vankeudeksi. Sakko ei riitä yksinään pelotteeksi.
Annan mielestä olisi hyvä, jos esimerkiksi kolmen sakon jälkeen seuraisi automaattisesti vankeutta.
– Ainakin jotenkin lakia pitäisi muuttaa. On typerää, että myymälävarkaudesta tulee pelkästään sakkoa.
Lakipykälien takia Annan työ on jokseenkin jännittävämpää, mutta silti varkaustapauksia ei kaivata.
– Olen juossut pitkin Pasilan katuja varkaiden perässä. Onhan näille tapauksille välillä naurettukin työyhteisön sisällä.
Silmät kertovat aikeista
Useimmiten myymälävarkaus tai sen yritys etenee näin: ensimmäinen havainto rosvosta tehdään jo kaupan ulko-ovella.
– Silmät kertovat paljon. Ja sekin, jäädäänkö kauppaan hengailemaan päämäärättömästi, Anna kuvailee.
Epäilyttävien asiakkaiden astuessa sisään Anna hälyttää työkaverit apuun.
– Yksi seuraa takahuoneen valvontakameroista, mitä kaupassa touhuillaan.
Kun rosvo kävelee kassan ohi maksamatta, Anna nousee tiskin takaa ja asettuu pakotien eteen.
– Ensin komennan nätisti. Jos se ei toimi, otan järeämmät otteet käyttöön.
”Rosvo itkeskeli maassa”
Usein varkaat reagoivat Annan vastarintaan hämmentyneesti.
– Johtuu varmasti siitä, etteivät varkaat usko näin pienen naisen pistävän vastaan, Anna miettii.
Toukokuisella videolla Anna joutui turvautumaan kyynelkaasuun.
– Varas ei päässyt enää nousemaan, kun sumutin vei jalat alta. Siinä se itkeskeli maassa, Anna kertoo.
Tainnuttamisen jälkeen varkaat ohjattiin ”pullohuoneeseen” odottamaan poliiseja.
Vaikka kiinniottotilanteita on harva se päivä, sumutinta Anna on käyttänyt kolmivuotisen uransa aikana vain kaksi kertaa.
– Kaikki meidän myyjät kantavat mukanaan OC-kaasusumutinta. Mutta se on ihan viimeinen keino, koska sitä kun käyttää, aine leviää koko kauppaan ja muutkin asiakkaat kärsivät sen vaikutuksista.
Kaljavarkaille ei heru sympatiaa
Annan omien havaintojen mukaan suuri osa varkaista on 20–25-vuotiaita päihdeongelmaisia. Kauppiaan ohjeiden mukaisesti lähes jokaiseen varkaustilanteeseen puututaan, mutta huumeiden käyttäjien osalta myyjät ovat varovaisempia.
– Jos näemme, että asiakas on ihan sekaisin, emme yleensä puutu varkausyritykseen. Silloin on liian iso riski saada puukosta.
Alkoholistit ovat sen sijaan hitaampia reagoimaan.
– Heidän kiinniottamisensa on helpompaa ja turvallisempaa, Anna sanoo.
Anna ei voi käsittää sitä, kun useimmiten varkaat yrittävät viedä alkoholia. Hirveä vaiva kaljan takia.
– Veisivät edes jotain tarpeellista. Sehän on selvää, että ihminen tarvitsee ruokaa, mutta kaljavarkaille ei heru minkäänlaista sympatiaa.
Nöyryytyksen pelko vähentänyt varkausyrityksiä
Pasilan K-market Ratiksen kauppias Kytölä arvioi myymälävarkausyrityksien vähentyneen yli 70 prosentilla. Valvontakameran videon julkaisun jälkeen kauppias ilmoitti julkaisevansa jokaisen varkausyrityksen sosiaalisessa mediassa.
– Meillä on täysin nollatoleranssi varkauksiin. Kaikki ilmoitetaan poliisille, mutta nykyinen rangaistus ei ole tarpeeksi suuri pelote. Julkinen nöyryytys ja tieto meidän toimintatavasta on vaikuttanut varkausyrityksien vähentymiseen.
Kytölä on tietenkin ylpeä Annan toiminnasta.
– Rohkeaa mutta tilannetajuista toimintaa. Anna teki niin kuin on ohjeistettu. Täytyy kuitenkin myöntää, että hän on ollut rohkeampi kuin moni muu olisi ollut vastaavassa tilanteessa.
Kytölän mielestä vanha laki, jonka mukaan sakot muutettiin vankeusrangaistukseksi, olisi hyvä palauttaa takaisin.
– Toivon päättäjille viisautta ratkoa asiat yleisen oikeustajun hyväksi.
Kaupan liiton tilastojen mukaan varkauksien kokonaishävikki on vuosittain yli 500 miljoonaa euroa. Kun summan jakaa kaupoille, se tarkoittaa yhden prosentin hävikkiä koko liikevaihdosta. Kytölä kertoo, että hänen kaupallaan vuosittainen hävikki on noin 10 000 euroa.
– Isoimmissa kaupoissa, joissa on 100 miljoonan euron liikevaihto, varkaushävikki on näin ollen noin miljoona euroa. Tarkoittaa siis sitä, että tavaraa varastetaan tuhansien eurojen arvosta joka päivä, Kytölä sanoo.
Videoita ”K-kaupan Annan” sankariteoista löytyy osoitteesta: www.youtube.com
VERA MIETTINEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













