Artikkeli kuva

Moottoripyöräilijä kesäisellä maantiellä. Kuvituskuvaa. / PEKKA SAKKI

Kaatuuko moottoripyörävero? Kokoomukselta ja keskustalta tukea Sampo Terhon avaukselle

10.02.2017 |20:12

Hallituspuolueiden ryhmänjohtajat ovat illan aikana viestittäneet tukevansa Sampo Terhon (ps.) avausta, jossa hän ilmoitti olevansa valmis luopumaan moottoripyöräverosta.

Ryhmänjohtaja Kalle Jokinen totesi Verkkouutisille, ettei kokoomus ole ollut alun alkaenkaan innostunut moottoripyörä- tai veneverosta.

Keskustan ryhmänjohtaja Antti Kaikkonen puolestaan twiittasi: ”Keskusta ei jää moottoripyöräveroa kaipaamaan, jos hallitus vain löytää korvaavat tulot muualta. Asia syytä ratkaista pian.”

Sampo Terho perusteli moottoripyöräverosta luopumisen mielekkyyttä sillä, että tuottamatonta veroa moottoripyörille ei kannata toteuttaa. Useat asiantuntijat ovat arvioineet, että moottoripyöräverolla ei saavuteta toivottua verokertymää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää