Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kaikkonen ja Halla-aho eivät olleet tasa-arvoisia

23.04.2013 |15:59

Eduskuntaryhmien puheenjohtajat Pirkko Ruohonen-Lerneriä lukuunottamatta olivat sitä mieltä, että Antti Kaikkonen voi jatkaa suuren valiokunnan varapuheenjohtajana. Näin siitä huolimatta, että Kaikkonen sai ehdollisen vankeustuomion kansanedustaja-aikana tehdystä rikoksesta.

Kansanedustaja Jussi Halla-aho sai sakkotuomion, joka perustui ennen kansanedustaja-aikaa tehtyyn tekoon. Hän joutui muiden puolueiden ajojahdin kohteeksi ja joutui eroamaan hallintovaliokunnan puheenjohtajan paikalta.

Olen ratkaisuun erittäin pettynyt. Näyttää siltä, että niinkin vastuulliseen tehtävään kuin eduskuntaryhmän puheenjohtajiksi valitut henkilöt jakavat ”oikeutta” poliittisin perustein. Mielestäni sellainen on äärimmäisen paheksuttavaa ja moraalitonta.

Toistan, että Halla-aho sai sakkotuomion teosta, joka tapahtui ennen kansanedustajakautta. Kaikkonen sai ehdollisen vankeustuomion kansanedustaja-aikana tehdystä teosta. Jokainen ymmärtää sen, että Kaikkosen tuomio oli kovempi kuin Halla-ahon.

Se ei kuitenkaan merkinnyt mitään eduskuntaryhmien puheenjohtajalle. Heille oli oikeudenmukaisuutta tärkeämpää poliittinen peli, poliittinen syrjintä.

 

REIJO TOSSAVAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
5.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan

27.02.2026 |19:51

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää