Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kansalaisaloite kuumensi tunteet: Uhkailua ja pahoinpitelyä

27.08.2013 |11:51

Ruotsi vapaaehtoiseksi –kansalaisaloitteeseen nimiä keränneet vapaaehtoiset ovat joutuneet aloitetta vastustavien kansalaisten viharyöpyn kohteeksi.

Suomen perustuslaki turvaa mielipiteen asiallisen ilmaisuvapauden, toteaa Suomalaisuuden Liiton toiminnanjohtaja Pekka M. Sinisalo. Sinisalo on huolissaan ikävistä välikohtauksista, joihin Ruotsi vapaaehtoiseksi –kansalaisaloitteeseen nimiä keränneet vapaaehtoiset ovat joutuneet.

– Nimien kerääjät ovat saaneet osakseen uhkailua, asiatonta kielenkäyttöä ja jopa päälle sylkemistä heti keräyksen alkuhetkistä lähtien, Sinisalo tietää.

– Ruotsin kielen pakollisuuden jatkamista puolustavat ihmiset ovat turvautuneet myös väkivaltaisiin toimintatapoihin. Useiden kerääjien, lähinnä iäkkäämpien naisten ja miesten, fyysiseen koskemattomuuteen on kajottu. Heitä on lyöty nyrkillä, tönitty ja käyttäydytty niin uhkaavasti, että he ovat perustellusti pelänneet henkensä puolesta.

Sinisalo muun muassa kertoo, että erään naiskerääjän silmälasit lyötiin maahan  nuoren suomenruotsalaismiehen toimesta. Lasit hajosivat ja muutakin omaisuutta on tuhottu.

– On valitettavaa ja surullista, että kampanjan loppumetreillä tilanne on kärjistynyt vihan ilmauksiksi ja jopa suoraksi toiminnaksi. Ilmassa on kaikuja 1930-luvun kieliriidasta. Nyt tosin riiteleviä osapuolia tässä ”kielisodassa” vaikuttaa olevan vain yksi, ruotsinkielinen tai pakollisuutta kannattava, Sinisalo huomauttaa.

Suomalaisuuden Liiton toiminnanjohtaja toivoo, että tällaisilta ylilyönneiltä  vältyttäisiin jatkossa ja että vaadittavat 50 000 nimeä kerännyt aloite saisi asiallisen käsittelyn niin kansalaisten keskuudessa kuin eduskunnassakin.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
5.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
6.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”

23.03.2026 |16:37

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää