Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Katainen Turuselle: EU ei laajene viiteen vuoteen

07.05.2014 |16:24

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) käytti jo komissaarin ääntä keskiviikkona eduskunnan keskustelussa, jossa pohdittiin maamme vaikuttamismahdollisuuksia EU:n komission tulevaan ohjelmaan. Pääministerin mukaan näyttää selvältä, ettei EU laajene seuraavalla ohjelmakaudella.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Kaj Turunen (kuvassa) kysyi pääministeriltä, että kun hallituksen selonteossa vaadittiin omaa komissaaria huolehtimaan EU:n laajentumisesta, niin mihin suuntaan EU laajenisi tulevalla ohjelmakaudella.

Olli Rehn (kesk.) on ajanut EU:n laajentumista mm. Turkkiin. Mihin suuntaan pääministeri haluaisi EU:n laajentuvan: onko se suunta Turkki vai olisiko se Ukraina? Turunen kysyi.

Turunen: Hyvä linja

Katainen vastasi, ettei Turkki ole valmis EU-jäsenyyteen. Turkin täytyy muuttua vielä paljon. Kehityskulku on kyllä oikeansuuntainen. Myös Ukrainassa täytyy tapahtua paljon nykytilanteeseen verrattuna.

– Nykyisessä tilanteessa on erittäin tärkeää, ettei EU laajene. Olemme ottaneet jo aiemmin sellaisia jäseniä, jotka eivät ole jäsenyyskunnossa, kuten tuoreimmasta päästä erityisesti Romania, Turunen totesi istunnon lomassa Perussuomalaiselle.

 

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
8.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
9.
Suomen uutiset logo

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta

09.12.2025 |14:31
10.
Suomen uutiset logo

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille

14.12.2025 |13:21

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää