Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Katainen Turuselle: EU ei laajene viiteen vuoteen

07.05.2014 |16:24

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) käytti jo komissaarin ääntä keskiviikkona eduskunnan keskustelussa, jossa pohdittiin maamme vaikuttamismahdollisuuksia EU:n komission tulevaan ohjelmaan. Pääministerin mukaan näyttää selvältä, ettei EU laajene seuraavalla ohjelmakaudella.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Kaj Turunen (kuvassa) kysyi pääministeriltä, että kun hallituksen selonteossa vaadittiin omaa komissaaria huolehtimaan EU:n laajentumisesta, niin mihin suuntaan EU laajenisi tulevalla ohjelmakaudella.

Olli Rehn (kesk.) on ajanut EU:n laajentumista mm. Turkkiin. Mihin suuntaan pääministeri haluaisi EU:n laajentuvan: onko se suunta Turkki vai olisiko se Ukraina? Turunen kysyi.

Turunen: Hyvä linja

Katainen vastasi, ettei Turkki ole valmis EU-jäsenyyteen. Turkin täytyy muuttua vielä paljon. Kehityskulku on kyllä oikeansuuntainen. Myös Ukrainassa täytyy tapahtua paljon nykytilanteeseen verrattuna.

– Nykyisessä tilanteessa on erittäin tärkeää, ettei EU laajene. Olemme ottaneet jo aiemmin sellaisia jäseniä, jotka eivät ole jäsenyyskunnossa, kuten tuoreimmasta päästä erityisesti Romania, Turunen totesi istunnon lomassa Perussuomalaiselle.

 

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
7.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
10.
Suomen uutiset logo

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille

11.08.2026 |10:38

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää