Kataloniaan tulossa ”itsenäisyysparlamentti”

27.09.2015 |23:51

Kun kolme neljäsosaa (77,4 prosenttia) Katalonian aluevaalien äänistä on laskettu näyttää siltä, että Katalonian itsenäisyyttä tavoitteleva ”Yhdessä kyllä” ja CUP ovat saamassa voiton ja enemmistön parlamenttiin. Itsenäisyyttä tavoittelevat ryhmät ovat saamassa 72 parlamenttipaikkaa.

Katalonian alueparlamentti koostuu 135 edustajasta, enemmistöön riittää 68 paikkaa.

Katalonian presidentti Artur Mas on todennut, että parlamentaarinen enemmistö aiheuttaa Katalonian itsenäistymisen 18 kuukauden kuluessa.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
7.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää