

KUVAKAAPPAUS/YLE
Kepun Kaikkonen väitti hallituksen leikkaavan sotesta – Riikka Purra korjasi: Soten rahoitus kasvaa 2,2 miljardilla eurolla
Ylen järjestämässä Suuressa vaalikeskustelussa keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pyrki harhauttamaan äänestäjiä väittämällä hallituksen muka leikkaavan soten rahoituksesta, kun keskustelu koski omalääkärimallia. Opposition vähättely hallituksen mittavista lisäpanostuksista soteen on tullut tutuksi kevään aikana.
Antti Kaikkonen ujutti ovelasti omaan puheenvuoroonsa väitteen soteleikkauksista eilen Ylen Suuressa vaalikeskustelussa puoluejohtajien keskustellessa omalääkärimallista.
– Ymmärrämme, että valtion rahat on tiukalla, mutta kyllä nämä erilaiset leikkaukset, mitä te teette sinne sotepuolelle, niin ne vaikeuttaa tämän mallin eteenpäin viemistä. Säästöjä tarvitaan, mutta voisiko nyt ajatella, että seuraavaksi säästöt katsottaisiin viimeinkin jostain muualta kuin sosiaali- ja terveyspalveluista, Kaikkonen päästeli.
Kaikkosen avautumista kuunnellut valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ei antanut Kaikkosen höpötellä omiaan vaan korjasi Kaikkosen puheet lennosta.
– Sinne (sosiaali- ja terveyspalveluihin) lisätään 2 200 miljoonaa, Purra sanoi.
Kepu ja SDP kehittivät tarinan soteleikkauksista
Hyvinvointialueiden rahoitus on yleiskatteellista valtion rahoitusta. Soten rahoitus kasvaa tänä vuonna, sillä valtio antaa alueille lisää 2,2 miljardia euroa.
Etenkin SDP ja keskusta ovat pyrkineet vähättelemään soten lisärahoitusta ja ovat lähivaalien alla toistuvasti pitäneet esillä tarinaa, jonka mukaan ”hallitus leikkaa sotesta”.
Purra on ihmetellyt opposition puheita aiemminkin.
Miksi sdp ja keskusta vähättelevät rahaa, jota annetaan hyvinvointialueille lisää tänä vuonna? 2,2 miljardia, valtava summa. Ikään kuin se olisi jotenkin erilaista eikä riittävän ”rahaa”.
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 11, 2025
Hyvinvointialueiden rahoitus on melkein kolmannes koko valtionbudjetista.
Joka sentti… pic.twitter.com/vdLPcH0q89
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Oppositio on vaalien vuoksi haluton tunnustamaan tekemänsä sote-uudistuksen virheet
Perussuomalaiset peräänkuuluttaa oppositiopuolueita kantamaan vastuunsa sote-uudistuksen virheistä, joita kyseiset puolueet ovat viime hallituskaudella tehneet. Vastuunkannon sijaan oppositio on ottanut nykyhallituksen tekemät sote-sektorin sopeutukset vaalikampanjointinsa välineeksi.

Perussuomalaiset: Sote-toimia kohdistetaan sinne, missä tarve on suurin – ”Seisomme suomalaisten arjen puolella”
Perussuomalaiset on vuosia varoitellut holtittomasta rahojen tuhlaamisesta toissijaisiin menoihin, kuten hallitsemattomaan maahanmuuttoon, kehitysapuun ja ilmastoposeeraukseen. Edellisten hallitusten vastuuttomat päätökset ovat johtaneet valtion taloustilanteen heikkenemiseen ja velkaantumiseen. Näitä virheitä perussuomalaiset on hallituksessa pyrkinyt määrätietoisesti korjaamaan.

Riikka Purra: Kysymyksiä ja (oikeita) vastauksia sotesta
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra selventää soteuudistuksen tämänhetkistä tilaa viestipalvelu X:n ketjussaan. Ketjusta selviää muun muassa se, että koko soten yleiskatteinen rahoitus lähentelee kolmasosaa koko valtion budjetista ja että hallitus lisää tänä vuonna alueiden rahoitusta 2,2 miljardia euroa viime vuoteen nähden.

Purra: Mistä SDP ja kepu kaivavat rahat soteen ja puolustuksen valtavasti kasvaviin menoihin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ihmettelee opposition sote-kantoja viestipalvelu X:ssä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra sotesta: Oppositiolla on koko ajan päätösvalta alueilla
Oppositiopuolueilla on tälläkin hetkellä 18 aluevaltuustossa yksinkertainen enemmistö, kertoo perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra viestipalvelu X:ssä.

Keskusta ja SDP karsivat terveyspalveluita kovalla kädellä Keski-Suomessa – ”Demarit olivat valmiita vielä rajumpiin palveluverkoston leikkauksiin”
Julkisten terveyspalveluiden saatavuus huolestuttaa kansalaisia eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Keski-Suomen hyvinvointialueella palveluita karsitaan SDP:n ja keskustan johdolla rajusti.

Rami Lehtinen kummastelee keskustan välikysymystä ja itseironista aluevaaliteemaa – “On aiheellista kysyä, pitäisikö palvelut pelastaa keskustalta”
Keskusta teki välikysymyksen arvokkaasta ikääntymisestä ja vanhushoivan tilanteesta. Välikysymys ei suinkaan ole keskustan ensimmäinen sosiaali- ja terveydenhuollon palveluihin liittyvä. Niin tämä kuin aiemmatkin välikysymykset ovat aiheuttaneet perussuomalaisissa suurta kummastusta, onhan sote-uudistus kuitenkin keskustan kauan himoitsema luomus, jota hallitus on tähän mennessä toteuttanut keskustan ja edellisen hallituksen asettamien lakien mukaisesti.

Perussuomalaisten kansanedustajat: Keskusta esittää välikysymyksen oman kädenjälkensä tuloksista
Hallitus vastaa tänään opposition välikysymykseen arvokkaasta ikääntymisestä ja vanhushoivan tilanteesta. Keskusta on oppositiokautensa aikana tehnyt jo useita välikysymyksiä sosiaali- ja terveydenhuoltopalveluista. Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaisten jäsenten mukaan erikoiseksi välikysymysten tehtailun tekee se, että soten kokonaisuudessa on vahvasti mukana keskustan oma kädenjälki. Hallitusneuvotteluihin keskusta tarjosi tyhjän paperin, mikä osoitti haluttomuutta vastuunkantoon.
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.