Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kokko: Vattenfallin ohijuoksutuksista tuhoa Saimaan järvilohelle

04.12.2013 |13:14

Perussuomalaisten kansanedustaja Osmo Kokko jätti hallitukselle kirjallisen kysymyksen liittyen voimayhtiö Vattenfallin ohijuoksutuksiin Pamilon vesivoimalaitoksella Joensuussa.

Suuret ohijuoksutukset ovat todennäköisesti tuhonneet äärimmäisen uhanalaisen Saimaan järvilohen kutupesiä. Vattenfall perusteli voimakkaita hätäohijuoksutuksia patoturvallisuudella, ja sillä, että vedenpintaa nostaneet vesisateet tulivat yhtiölle yllätyksenä.

Kokko kysyy hallitukselta onko vesivoimayhtiö toiminut lain ja määräysten mukaisesti, ja mitä suunnitelmia hallituksella on, että tulevaisuudessa tämänkaltaisilta ympäristölle ja elinkeinoillekin haitallisilta virheiltä vältyttäisiin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”

17.10.2025 |12:11

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää