Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kokko: Vattenfallin ohijuoksutuksista tuhoa Saimaan järvilohelle

04.12.2013 |13:14

Perussuomalaisten kansanedustaja Osmo Kokko jätti hallitukselle kirjallisen kysymyksen liittyen voimayhtiö Vattenfallin ohijuoksutuksiin Pamilon vesivoimalaitoksella Joensuussa.

Suuret ohijuoksutukset ovat todennäköisesti tuhonneet äärimmäisen uhanalaisen Saimaan järvilohen kutupesiä. Vattenfall perusteli voimakkaita hätäohijuoksutuksia patoturvallisuudella, ja sillä, että vedenpintaa nostaneet vesisateet tulivat yhtiölle yllätyksenä.

Kokko kysyy hallitukselta onko vesivoimayhtiö toiminut lain ja määräysten mukaisesti, ja mitä suunnitelmia hallituksella on, että tulevaisuudessa tämänkaltaisilta ympäristölle ja elinkeinoillekin haitallisilta virheiltä vältyttäisiin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
3.
Suomen uutiset logo

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen

20.01.2026 |14:30
5.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää