
Kokoomus: Rahaa on enemmän kuin tuottavia sijoituskohteita
Perussuomalaisten välikysymystä käsittelevä keskustelu ryöpsähti monille poluille. Kokoomuksen Elina Lepomäki vastusti molempien pääoppositiopuolueiden kannattamaa keinoa saada talous kasvuun suurilla investoinneilla.
Keskustan Juha Sipilä oli juuri esitellyt kasvurahastomalliaan vastaukseksi vasemmiston elvytysvaateisiin, kun Lepomäki hyökkäsi Sipilää vastaan.
– Markkinoilla on sijoitusrahaa noin viiden miljardin euron edestä. Rahaa on jo enemmän kuin tuottavia kohteita. Jos valtio tulee tähän mukaan, investointeja suuntautuu tuottamattomiin kohteisiin ja se on pois veronmaksajien rahoista, Lepomäki syytti.
Turunen: Hallitus irti todellisuudesta
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. puheenjohtaja Kaj Turunen hämmästeli kovasti Lepomäen puheenvuoroa.
– Kun kuuntelee Lepomäkeä, ei voi välttyä ajatukselta, kuinka irti todellisuudesta te olette, Turunen hämmästeli.
Turunen hämmästeli myös pääministerin ja valtiovarainministerin näkemystä, että koko Eurooppa on Suomen kanssa samassa tilanteessa.
– Olen huolissani siitä, että valtiovarainministeriö ei tiedä. Vielä enemmän olen huolissani, että valtiovarainministeri tietää, mutta hän sanoo näin kuitenkin, Turunen ihmetteli viitaten Suomen tilanteeseen, jossa olemme Italian ja Kyproksen kanssa euroalueen pohjalla.
”Pinokkio-päivä”
Myös vasemmisto pyrki kaivamaan maata opposition välikysymyksen alta.
– Keskustalla ja perussuomalaisilla on näköjään yhteinen vaalilause: ”Äänestäkää te meitä, me irtisanomme teitä”, SDP:n Jouni Backman letkautti.
Oppositiotoveri Paavo Arhinmäki (vas.) sanoi Ylen viettävän nenäpäivää ja opposition viettävän Pinokkio-päivää. Arhinmäki syytti erityisesti keskustan Sipilän puheita julkisen sektorin irtisanomisista.
Sipilä joutui kiemurtelemaan kistanalaisten lausuntojensa kanssa melko pitkään. Hän väitti, ettei ole puhunut irtisanomisista vaan tuottavuuden lisäämisestä.
Lindström: PS ei irtisano tekeviä käsiä
Perussuomalaisten ryhmäjohtaja Jari Lindström totesi, etteivät perussuomalaiset ole vaatineet sanomaan irti tekeviä käsiä. Mutta kuntien väliportaan moniportainen hallinto on eri asia.
– Kysyin, enkä saanut vastausta, että oletteko valmiit vähentämään väliportaan hallinnon miehitystä? Kyse on niistä johtajista, joita siellä on. Emme me ole tarkoittaneet irtisanoa tekeviä käsiä, onhan järjetöntä puhetta tämmöinen, Lindström korosti.
SDP:n Antti Lindtman asettui puolittain Lindströmin tueksi korostaen, ettei mikään laki edellytä seitsenportaista hallintoa, eikä kunnanjohtajalle ole pakko taata kuntaliitosten yhteydessä entisensuuruista palkkaa ja asemaa.
– Johtajasta voidaan tehdä myös vahtimestari, Lindtman sanoi, mille Lindström nyökkäsi hyväksyvästi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rinne myöhästyi istunnosta, hallitus piiloutui kansainvälisen taantuman taakse

Jussi Niinistö: Mihin Antti Rinne on kadonnut?
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













