Artikkeli kuva

Vasemmistopuolueita rahallisesti tukevat ammattiliitot rummuttavat opposition sanomaa. / LEHTIKUVA

Kolumni: Vain hyvä populismi voi pelastaa Suomen

23.03.2026 |09:00

Hyvä populisti nojaa tosiasioihin ja tieteeseen pohjaavaan perusteltuun kantaan, joka kestää merivettä ja arvostelua. Hän yksinkertaistaa, viihdyttää ja herättää huomion. Paha populisti ei nojaa perusteltuun kantaan, vaan käyttää populismin keinoja ajaakseen omaa etuaan tai ideologisia hankkeitaan. Vain hyvä populisti voi päihittää pahan populistin, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen. 

Politiikassa pelataan usein lujaa ja tunteella. Jos vastustajaksi katsotun tahon sanomiset on mahdollista tulkita ikävällä tavalla, niin myös tehdään. Jos on huono suhdanne, sota Iranissa, Euroopan keskuspankki nostaa korkoja tai meteori tuhoaa Helsingin, kaikki ymmärtävät, että asia ei ole sen enempää demareiden kuin nykyisten hallituspuolueiden vika. Silti monet käyttäytyvät kuin asia olisi vastustajan vika. Vähintään hallituksen pitäisi taikavoimillaan jotenkin loihtia maailmansotien, luonnonmullistusten tai velaksi elämisen seuraukset näkymättömiin ilman, että mikään olisi keneltäkään pois.

Hyväkin asia on aina jollekin huono

Poliittisen päätöksen vaikutuksia ei ole aina helppo analysoida. Esimerkiksi menoleikkaus voi olla välttämätöntä julkisen talouden ylisukupolvisen hengissä pysymisen kannalta, mutta koska se aiheuttaa ikävyyksiä sille ryhmälle, johon leikkaus kohdistuu, leikkaus ei anna aihetta juhlaan eikä kukaan niillä vaaleissa kampanjoi. Ei siis ihme, että ne leikkaukset ja veronkorotukset on jätetty usein tekemättä. Pitää luvata enemmän kuin muut päästäkseen valtaan, ja yrittää siirtää kaikki ikävät päätökset ja kivojen päätösten kustannukset seuraaville hallituksille.

Velanotto on ikävien asioiden siirtämistä seuraaville hallituksille. ”Kreikat” eivät synny sattumalta, vaan politiikan universaalien lakien kautta. Suomen edellytykset selvitä nykyisestä kurimuksestaan ovat vähintäänkin kohtuulliset, jos pystymme kansankuntana ja yli puoluerajojen pääsemään yli tämän halvan ja huonon populismin suon.

Tämä on sukua sille, että tehdään ilmastosopimus tai elpymispaketti, ja se on sitten seuraavien hallitusten murhe, että miten sopimuksen ehdot voidaan täyttää – tai mistä rahat keksitään, kun laskun aika koittaa.

Tästä päästäänkin lempiaiheeseeni, eli huonon populismin moittimiseen. Hallituksen ja erityisesti perussuomalaisten poliittiset vastustajat ja kilpailijat ovat viime aikoina moittineet polttoaineen korkeaa hintaa. Koska perussuomalaiset ovat aiemmin älähtäneet öljyn, sähkön ja maakaasun hinnan pompatessa, on vain oikein, että nyt ollessamme hallitusvastuussa meiltäkin odotetaan toimia.

Somessa yritetään villitä ihmisiä uskomaan, että olemme luvanneet, tai ainakin antaneet ymmärtää, että perussuomalaiset toisivat euron bensan. No ei olla luvattu. Väitteen esittäjät tietävät itsekin, ettei näin ole, mutta eivät he välitä. Samalla perussuomalaisten hallitusohjelmaan puskemat polttoaineverojen keventäminen ja uusituvan polttoaineen jakeluvelvoitteen madaltaminen sen oletusuralta on kyseenalaistettu.

Toinen trendaava aihe on maahanmuutto. Että ihan ennätysvuosia maahanmuuton saralla eletään, mites nyt perussuomalaisten kaudella, ohhoh. Huomauttajat viittaavat korkeisiin toteutuneisiin maahanmuuttolukuihin. Hei eivät mainitse, että maahanmuuttomäärät ovat laskeneet 2025 ja 2024, eli nykyhallituksen toiminta-ajan. He eivät mainitse, että suuri osa tulijoista on ukrainalaisia pakolaisia ja (Marinin hallituksen päätöksin) Suomeen EU:n ulkopuolelta aiempaa helpommin opiskelemaan perheenjäsentensä kera tulevia.

Ilmeisesti opposition piirissä jotkut aiemmat päätöksensä aiheuttavat häpeää, ja siksi niiden päätösten seuraukset pitää yrittää kaataa perussuomalaisten viaksi. Ei ole kunnioitettavaa ensin tehdä, sitten hävetä ja myöhemmin syyttää omista tekemisistään muita.

Tästä päästänkin varsinaiseen ajatukseeni. Äänestäjien ja miksei lehdistönkin (vasemmalle kallellaan) olisi hyvä ymmärtää ero hyvän ja huonon populismin välillä.

Yksinkertaista ja viihdytä – mutta älä vääristele

Populisti yksinkertaistaa, viihdyttää ja herättää huomion. Hyvä populisti nojaa tosiasioihin ja tieteeseen pohjaavaan perusteltuun kantaan, joka kestää merivettä ja arvostelua. Yksinkertaistetaan, muttei liikaa. Vedotaan tunteisiin. Puhutaan suoraan, muttei valehdella.

Huonolle populistille populistiset keinot ovat vain työkalu oman edun tai omien ideologisten hankkeiden edistämiselle.

Tällä mittapuulla ne tahot, suomalaisia yritysjohtajia myöten, jotka esimerkiksi EU:n elpymispakettia kovasti Suomessa lobbasivat, ovat huonoja populisteja. Tunteellista roskaa ilman argumentteja. Samoin vihervasemmiston ilmastotavoitteet, joiden saavuttamiseen ei ole keinoja, ovat huonoa populismia. Jos lupaa mahdottomia, lupaa liikaa. Jos lupasi, että maahanmuutolla tienataan ja ihmisyys velvoittaa, käytännössä valehteli.

Perussuomalaisilla on Suomen puolivirallisena populistipuolueena iso vastuu. Sanomisiamme ja tekemisiämme kytätään suurennuslasilla, vaikka samaan aikaan erilaiset sketsihahmot niin politiikassa kuin toimituksissa voivat puhua ihan mitä höpöä tahansa ilman, että kukaan tulee faktantarkistamaan. Meidän on vaalien lähestyessä jatkettava tosiasioissa pysymistä. Meidän on pystyttävä viestimään pienestä koostamme ja vähäisistä rahoittajistamme huolimatta näkyvästi ja sellaisellä äänensävyllä, että kohteessa tuntuu. Ja samalla pystyttävä ottamaan vastaan muiden populistien iskut.

Uutiset ovat huonoja ja maailma näyttää nyt meille synkkiä puoliaan, joiden me kuvittelimme jääneen menneisyyteen. Hyvän täytyy voittaa paha. Vain hyvä populisti voi voittaa pahat populistit.

JUHANI HUOPAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Kolumni: Heikko talous, väistämätön talouspolitiikka ja opposition poraus

19.12.2025 |10:00
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Purralta tiukka viesti perintöverokeskusteluun: Julkisen talouden tila ei nyt mahdollista populismia

16.03.2026 |12:24

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää