Artikkeli kuva

Ammattiopistossa opiskeleva Maria oli yksi kynttilän sytyttäneistä. Hän kertoi: "Olin tiistaina muualla opiskelemassa ja poissa tilanteesta. Tieto iskusta pysäytti ja järkytti. Osanottoni kaikille uhreille ja omaisille". / SUOMEN UUTISET

Kouluhyökkäyksen tapahtumapaikalla vallitsi keskiviikkona järkyttynyt tunnelma

02.10.2019 |19:54

Keskusrikospoliisi on jatkanut kauppakeskus Hermanissa Kuopiossa tiistaina tapahtuneen kouluiskun tutkintaa.

Iskusta epäilty tekijä on vuonna 1994 syntynyt Joel Otto Aukusti Marin. Keskusrikospoliisin mukaan hän hyökkäsi luokkahuoneessa useiden ihmisten kimppuun käyttäen aseenaan sapelia. Väkivallan seurauksena menehtyi yksi ja loukkaantui yhdeksän henkilöä.

Poliisi ampui tilanteessa kaksi laukausta pysäyttääkseen epäillyn, joka ei totellut poliisin käskytystä. Epäilty loukkaantui ampumisen seurauksena ja on sairaalahoidossa.

Keskusrikospoliisi kertoi keskiviikkona, että poliisi ei ole vielä kuullut teosta epäiltyä ja että hänen motiivinsa ei vielä ole selvillä.

Järkytys, suru ja epäusko paistoivat nuorten kasvoilta, jotka kävivät tuomassa muistokynttilöitä kauppakeskus Hermanin edustalle keskiviikkona. Synkässä tihkusateessa paikalla käyneet nuoret kysyivät miksi isku tapahtui?

Poliisi on jatkanut Kuopion kouluiskun tapahtumapaikan tutkintaa.

Suomen lippu oli laskettu puolitankoon Hermanin edustalla. Poliisi epäilee tekijää murhasta, murhan yrityksistä sekä muista rikoksista, joiden rikosnimikkeet tarkentuvat myöhemmin.

Kauppakeskus Herman oli eristetty eristysnauhalla. Varusmiehet vartioivat kauppakeskuksen ovia ja piha-aluetta.

Kynttilöitä ja kukkia oli tuotu kauppakeskuksen luokse kahteen eri paikkaan.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää