Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kreikka luhistumassa pakolaisongelman vuoksi

11.08.2015 |11:54

Kreikkaan hakeutui 50 000 pakolaista ja turvapaikanhakijaa tämän vuoden heinäkuussa. Pakolaisia Kreikkaan tuli siten heinäkuussa enemmän kuin koko viime yhteensä, talouslehti Financial Times kirjoittaa.

YK:n pakolaisjärjestö kuvaa suosittujen lomasaarien tilannetta ”täydeksi kaaokseksi”.

– Kreikkaa kohtaa kriisi kriisin keskellä, pääministeri Aleksis Tsipras toteaa.

Tsipras pyytää EU:n apua pakolaistulvan tuomista ongelmista. Hänen mukaansa Kreikan infrastruktuuri ei kestä tällaista määriä avunhakijoita.

Kreikka on myöntänyt väliaikaisia turvapaikkoja osalle maahantulijoista, jotta nämä voivat matkustaa esimerkiksi Ateenaan suosituilta turistisaarilta. Erityisesti lähellä Turkkia olevat lomasaaret ovat suurissa vaikeuksissa.

Ateenakin on suosittu lomakohde, eikä suurkaupunkikaan ole välttynyt kokonaan pakolaisongelmalta. Kreikka on huolissaan lomamatkailijoiden viihtyvyydestä, sillä maan taloudesta noin neljännes koostuu turismista.

Kreikkaan on kuluvana vuonna saapunut yli 130 000 turvapaikanhakijaa ja pakolaista. Heidän lukumääränsä on viisinkertaistunut koko viime vuodesta.

Euroopan komission mukaan Kreikan rajavalvonta on riittämätön tällaisen haasteen edessä. Kreikan talouskriisi ei kuitenkaan anna riittävästi mahdollisuuksia vastata haasteisiin.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
3.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää