Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Kulmala: Karu kuva sisäisestä turvallisuudesta – ”Huomenlahja edelliseltä hallitukselta”

20.05.2016 |17:20

Perussuomalaisten poliisikansanedustaja Kari Kulmala toteaa, että eilen julkaistu hallituksen selonteko sisäisestä turvallisuudesta antaa karun kuvan turvallisuudestamme.

–  Edellisen hallituksen huomenlahjana saimme entistä vähemmän poliiseja, rajavartijoita, tullimiehiä ja hätäkeskusten henkilökuntaa, palo- ja pelastushenkilöstöstä puhumattakaan. Asian kuntoon saattamiseksi nykyisellä hallituksella on nyt kädet täynnä töitä.

– Torstain eduskunnan kyselytunnilla vasemmistoliitto haikaili liikkuvan poliisin perään. He ovat huomanneet, että liikenneturvallisuus on heikentynyt sekä turvattomuuden tunne lisääntyy, ja tämä on täysin oikea huomio. Täytyy kuitenkin muistaa, että liikkuvaa poliisia lakkautettaessa oli liikenneministerinä vasemmistoliiton Merja Kyllönen, Kulmala muistuttaa.

Selonteko avasi silmät

Myös edellisen hallituksen sisäministeri Päivi Räsänen totesi eilen, että sisäisen turvallisuuden selonteko on varsin karua luettavaa. Tulevina vuosina häiriöiden ja rikosten määrä lisääntyy, poliisin ja hätäkeskusten toimintavalmiusajat pidentyvät, osa tehtävistä jää kokonaan hoitamatta, yhä useammat rikokset jäävät selvittämättä ja erityisesti harvaan asuttujen alueiden turvallisuuden ylläpito vaikeutuu.

– Hänen pitäisi kuitenkin samalla myöntää, että hän oli edellisen hallituksen sisäministeri ja maan turvallisuustilanne on hänen jäljiltään. Hän on myös päävastuussa liikkuvan poliisin lakkautuksesta ja siten liikennevalvonnan romahtamisesta, Kulmala osoittaa sormella.

– Pidän erittäin hyvänä, että saimme hallituksen toimesta laatuaan ensimmäisen selonteon sisäisestä turvallisuudesta. Tämä avaa veronmaksajien ja entisten vastuunkantajien silmät todellisuuteen. Tosiasioiden etsiminen ja tunnustaminen on viisauden alku.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
3.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää