

Kulmala: Rattijuopon auto valtiolle
Noin 2 400 asukkaan Rääkkylä sijaitsee Pohjois-Karjalassa. Kylästä on lähtöisin tunnettu kansanmusiikkiyhtye Värttinä. Rääkkylä tunnetaan nyt myös perussuomalaisten uudeksi kansanedustajaksi valitun Kari Kulmalan (50) kotipaikkana. Kulmala keräsi Savo-Karjalan vaalipiiristä 5 195 ääntä kun vuoden 2011 eduskuntavaaleissa hän jäi täpärästi ensimmäiselle varasijalle 2 761 äänellä.
– Vaalimenestys perustui monipuoliseen, kovaan ja pitkäaikaiseen jalkatyöhön ihmisten keskellä. Kiitän perhettäni, vaalipäällikköäni, tukiryhmääni ja äänestäjiäni, joihin edustamani arvot vetosivat. Edustan monessa asiassa lakia, järjestystä ja turvallisuutta, joita monet kaipaavat koska ne ovat heikkenemässä yhteiskunnassamme.
Liikennevalvontaa lisättävä
Kulmala on ammatiltaan poliisi ja hän on toiminut Itä-Suomen poliisilaitoksen liikennevalvontaryhmän ryhmänjohtajana. Kulmala on paneutunut erityisesti vesiliikenne-, erä- ja raskaan liikenteenvalvontaan. Kulmalan mielestä suomalainen liikennekulttuuri kulkee huonompaan suuntaan.
– Liikennevalvontaa tulisi lisätä runsaasti, jos haluamme parantaa liikennekulttuuria. Valitettavasti se ei ole mahdollista, koska edellinen hallitus lopetti liikkuvan poliisin. Tämä oli aikamoinen karhunpalvelus raskaan liikenteen kilpailukyvyn tasapuolistamiselle ja harmaan talouden paljastamiselle liikenteessä. Kulmala muistuttaa.
Kiinnijäämisen pelko karsii
rattijuopumuksia
Rattijuoppouksien määrän vähentämiseen vaikuttaa Kulmalan mielessä vain kiinnijäämisen pelko sekä riittävät rangaistukset, joihin kuuluu esimerkiksi ajoneuvon ottaminen valtion haltuun. Eduskuntaan Kulmala aikoo tuoda näkemyksiä nimenomaan oman työkokemuksen pohjalta.
– Tuon eduskuntaan tietämystä erityisesti raskaasta liikenteestä ja liikennevalvonnasta sekä metsästys-, kalastus- ja ampumalainsäädännön uudistamiseksi. Erityisesti näissä asioissa edellinen eduskunta oli pahasti hakoteillä.
Äänestäjien luottamus ansaittava
Kulmalan vaalipiiriä, Savo-Karjalaa, käytettiin ensimmäisen kerran tämän kevään eduskuntavaaleissa. Vaalipiiri muodostettiin vuonna 2013 yhdistämällä Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon vaalipiirit.
– Uudistus kaksinkertaisti vaalityön erityisesti kuljettujen kilometrien sekä vaalimainosten suhteen. En usko, että uudistuksella oli vaikutusta vaalitulokseeni.
Kulmalan perheeseen kuuluu vaimo ja kaksi aikuista lasta. Hänen harrastuksiaan ovat laulu, urheilu, kalastus ja metsästys. Eduskuntatyöstä miehellä ei ole mitään erityisiä odotuksia.
– Minä lähden Arkadianmäelle tekemään töitä. Äänestäjien luottamus tulee ansaita joka päivä. Omassa vaalipiirissä tulee saada teiden peruskunnossapitoon rahoitusta ja erityisesti siellä missä raskas liikenne lisääntyy seuraavien vuosien aikana, Kulmala painottaa.
Lasten ja eläkeläisten puolesta
Erityisiä parannuskohteita ovat Kulmalan mukaan esimerkiksi Varkaudentie, Kuopiontie ja Niiralaan johtava tie, pieniä paikallisteitä unohtamatta. Valtakunnallisesti Kulmala haluaa saada lisää resursseja ja rahaa turvallisuuden tuottamiseen. Myös lapset ja eläkeläiset ovat lähellä sydäntä.
– Lasten oikeuksia olen pyrkinyt parantamaan molempiin vanhempiinsa jo pitkään ja eläkeläisten eläkkeen taitettu indeksi tulee korjata pikimmiten.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.