

MATTI MATIKAINEN
Milla, 17, kuoli rattijuopon uhrina – kummitäti kerää nyt adressia rattijuopumustuomioiden kiristämiseksi: ”Rangaistukset ovat tehottomia”
Läheisensä rattijuopon vuoksi menettänyt sastamalainen Mari Kannisto kerää nimiä vetoomukseen lakimuutoksen tukemiseksi. – Jotta Millan kuolema ei olisi ollut turha ja jotta rattijuopot voitaisiin pysäyttää jo etukäteen, Mari sanoo.
Lauantaina 18. helmikuuta 2017 sastamalaisen Mari Kanniston kotona vietettiin Marin lapsen nimiäisjuhlaa. Paikalla oli myös Marin 17-vuotias kummityttö Milla. Mari ja Milla olivat hyvin läheisiä ja Milla oli jopa auttanut kummitätiään nimiäisjuhlien valmistelussa.
Kun Milla lähti kotiinsa iltapäivällä, Mari ei tiennyt, ettei näkisi kummityttöään enää koskaan. Myöhemmin illalla Millan ja hänen poikaystävänsä elämä päättyy läheisellä maantiellä mopoauton sisällä, kun vastaan tullut tila-auto törmää rajusti nuorten mopoauton keulaan. Molemmat nuoret menehtyvät kolarissa välittömästi.
Tila-auton kuljettaja on noin 30-vuotias mies, jolla on taustallaan aiempia väkivalta- ja päihderikoksia. Kolarihetkellä hän on päästään pökerryksissä alkoholin ja lääkkeiden nauttimisen yhteisvaikutuksesta. Häntä epäillään nyt kahdesta taposta, törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Adressissa jo lähes 38 000 nimeä
Kolme kuukautta myöhemmin Mari kerää nimiä adressiin, joka tukee ja edistää aiemmin eduskunnalle jätettyä kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan muun muassa kovempia tuomioita rattijuopumuksesta. Alkuperäinen kansalaisaloite keräsi yli 62 000 nimeä ja se toimitettiin eduskuntaan jo 2014, mutta sitä ei ehditty tuolloin käsitellä.
Adressissa, jossa on jo lähes 38 000 nimeä, vaaditaan, että nykyinen hallitus käsittelee aloitteesta syntyneet vaatimukset nopealla aikataululla.
– Adressiin tuli kolmen viikon aikana 30 000 nimeä, ja lisää tulee jatkuvasti. Tässä olen huomannut, kuinka tärkeä asia on kansalaisille, Mari sanoo.
Kansalaisaloitteen käsittelyä ei saa pitkittää
Alkuperäisessä kansalaisaloitteessa esitetään myös uusia keinoja rattijuopumuksen rangaistuksien tehosteiksi, kuten rattijuopon ajoneuvon haltuun ottamista riippumatta siitä, kenen ajoneuvo on. Samoin kansalaisaloitteessa esitetään varhaista puuttumista alkoholiongelmaan: ensimmäistä kiinnijäämistä pitäisi seurata ajokielto ja hoitoonohjaus. Seuraavien kiinnijäämisten seurauksena olisi tilanteen mukainen pakkohoito ja rangaistuksena ehdoton vankeus.
– Adressin tarkoitus on kiinnittää päättäjien huomiota siihen, ettei kansalaisaloitteen käsittelyä voi enää pitkittää, koska viivyttely maksaa ihmishenkiä. Rattijuopumuksista saa lukea lehdistä liian usein, Mari sanoo.
Kansalaisvaikuttajaksi surun keskellä
Mari päätti ryhtyä torjumaan rattijuopumuksia kansalaisvaikuttamisen keinoin menetettyään läheisen kummityttönsä.
– Surun keskellä mieliin nousi ajatus, että ryhdymme tekemään tätä työtä. Millan ja hänen poikaystävänsä kuolema ei ollut turha, jos pystymme tällä tavoin edistämään lainsäädännön kiristymistä ja siten etukäteen torjumaan rattijuopumustapauksia. Jokainen säästynyt ihmishenki on tämän arvoista, Mari painottaa.
Rattijuopumuksesta ja sen törkeästä tekomuodosta tuomitaan nykyisin sakkoa ja enintään kaksi vuotta vankeutta. Kuolemantapauksiin johtavissa onnettomuuksissa tekijälle tulee toki myös muita seuraamuksia. Nykyisellä järjestelmällä ei silti ole kyetty vaikuttamaan riittävästi rattijuopumusten määrään, joten tulevaisuudessa tarvittaneen uusia keinoja.
Rattijuopumuksen uusijalta auto pois
Marin mielestä nykyiset rangaistukset ovat tehottomia, koska monesti samat henkilöt syyllistyvät rattijuopumukseen useita kertoja.
– Rangaistuksia täytyy koventaa. Erityisesti törkeän rattijuopumuksen rangaistusasteikkoa on syytä nostaa, koska esimerkiksi kuolemaan johtaneissa tapauksissa tekijä voi tosiasiallisesti päästä vapauteen jo vuoden kuluttua. Voi kysyä, ovatko rangaistusasteikot riittäviä tai käytetäänkö niitä oikeudenmukaisesti. Rangaistusten kiristämisen lisäksi tarvitaan muitakin uudistuksia.
– Rikoksen uusijalta pitäisi aina ottaa pois rikoksentekoväline, eli auto riippumatta siitä, kenen auto on. Tällä olisi varmasti ainakin vaikutusta ihmisten halukkuuteen lainata autoa rattijuopolle. Myös alkolukon käyttöönottamisella olisi varmasti ehkäisevä vaikutus, erityisesti juuri rikoksen uusijoiden kohdalla, Mari uskoo.
Ehkäisevää työtä lisättävä
Rikosten, kuten rattijuopumusten ehkäisemisessä on merkitystä myös viranomaisten informaatio-ohjauksella ja kampanjoinnilla. Erityisesti nuorten henkilöiden ennakkoasenteisiin vaikuttaminen on tehokasta.
Marin mielestä viranomaisilla olisi tässä parannettavaa.
– En ole ainakaan itse viime aikoina huomannut muuta kampanjaa kuin liikenneturvallisuusviraston rattijuopumuksen vastainen mainos televisiossa. Uskoakseni viranomaistaholta saapuva viesti ei riittävästi tavoita ihmisiä.
– Pitäisi tehdä kaikille täysin selväksi, ettei rattijuopumus ole hyväksyttävää. Olisi myös ehkä tuotava julkisuuteen entistä enemmän tietoa rattijuopumuksen tosiasiallisista seurauksista, eli rattijuopumus voi johtaa kuolemaan. Siinä olisi kaikille ajattelemisen aihetta, Mari toteaa.
Rattijuoppo kantakoon vastuunsa
Marin kummitytön Millan tappanut rattijuoppo sai syytteet kahdesta taposta, törkeästä rattijuopumuksesta sekä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Mies oli tekohetkellä 1,4 promillen humalassa.
Mari sanoo, ettei ajattele kyseisestä henkilöstä yhtään mitään.
– Milla on kuollut, eikä sille asialle voi enää mitään. Toivon ainoastaan, että rattijuoppo kantaa loppuelämänsä ajan sisällään vastuuta siitä, mitä hän on tehnyt.
Mari toivoo, että mahdollisimman moni allekirjoittaisi adressin rattijuopumusrangaistusten tiukentamiseksi.
ILKKA JANHUNEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kulmala: Rattijuopon auto valtiolle

Kulmala: Rattijuoppo uusii helposti tekonsa – ”Autojen takavarikointia tehostettava”

Tavio tyrmistyi: Rattijuopumuksesta voi selvitä jatkossa ilman seuraamusta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää