
Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.
LEHTIKUVA
Viikon 34/2013 luetuin
Kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki on ottanut kantaa Kreikan velkojen anteeksiantamisen lisäksi myös ministerialaansa kulttuuriin.
Hän kertoo musiikkimaustaan Naisten elämäntapalehti Glorian haastattelussa, josta Iltalehti esittää otteita. Ministeri kertoo kiinnostuneensa rapista jo 1990-luvun alussa. Hän sanoo pitävänsä yhteiskunnallisesta Suomi-rapista. Ei kuitenkaan kaikesta.
– Nämä cheekit ovat hirveää sontaa, kulttuuriministeri linjaa.
Ensi kuussa uuden albumin julkaiseva Cheek eli Jare Henrik Tiihonen on noussut viimesyksyisen Vain elämää -esiintymisensä ansiosta koko kansan räppäriksi, kertoo Iltalehti.
Arhinmäen purkauksen taustalta saattaa löytyä puoluepoliittista värinää. Jare “Cheek” Tiihonen nimittäin tuki presidentinvaaleissa Sauli Niinistöä.
Zdanovin jäljillä
Myös Josef Stalin muistetaan tavastaan ottaa kantaa kulttuuri-ilmiöihin. Neuvostoliiton valtionpäämies ei pitänyt länsimaiseksi moititusta formaalista musiikista, minkä vuoksi mestarisäveltäjä Dimitri Shostakovits joutui olemaan varpaillaan säveltelynsä kanssa.
Vuonna 1936 Pravda julkaisi Stalinin aloitteesta artikkelin “Sekasotkua musiikin asemesta”. Tämän jälkeen Shostakovits palasi konservatiivisempiin muotoihin, kunnes häntä syytettiin formalismista taas vuonna 1948 kulttuuristavastaavan Andrei Zdanovin päätöslauselmassa.
Suomen valvontakomission johtajanakin toiminut Zdanov vaikutti vahvasti neuvostokulttuuriin. 1930-50-lukuja kutsutaan zdanovilaisen taiteen ajaksi, jolloin taiteilijoita vaadittiin noudattamaan kapeaa puolueuskollisuutta.
Nähtäväksi jää, miten käy Jare “Cheek” Tiihosen tapauksessa.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Viikon suosituimmat
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.
Lue lisää
Lue lisää