
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita – ehdokkaita on nyt 72
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita järjestäytymiskokouksessaan 6.1. Ehdokkaita on nyt yhteensä 72.
Perussuomalaisten Kymen piiri ry valitsi lisää aluevaaliehdokkaita hallituksen järjestäytymiskokouksessa Parikkalassa 1.2.
Tähän mennessä on ehdolle aluevaaleihin hyväksytty seuraavat henkilöt:
Ville Härkönen, Ilpo Heltimoinen, Raimo Salo, Kalle Saarela, Pekka Kurvi, Ulla Pyysalo, Mika Tuomisto, Tara Saareks, Sami Behm, Markku Papinniemi ja Lauri Laitinen Lappeenrannasta, Timo Ahola Luumäeltä, Timo Härkönen, Joni Salmi, Jouni Sirkiä, Sami Rossi, Lasse Oinonen, Jari Tiippana ja Olga Salmi Imatralta, Toni Ovaska, Pinja Aroalho, Ari Javanainen, Kari Kattainen ja Anja Ruotsalainen Ruokolahdelta, Ismo Hakkarainen ja Matti Saarinen Parikkalasta, Mika Hanski ja Päivi Sivenius Rautjärveltä sekä Juhani Kylliäinen ja Maija Saimalahti Savitaipaleelta.
Kouvolasta aluevaaliehdokkaiksi on asetettu Suvi Karell, Jari Kaleton, Tuija Ranta, Jari Käki, Ari Arpinen, Henri Eerola, Tomi Immonen, Teemu Koistinen, Mikko Laakkonen, Lasse Ahola, Toni Vainikka, Ukko Bamberg, Jari Sipari, Garita Sundström, Janne Patjas ja Toni Lampiranta.
Kotkan aluevaaliehdokkaat ovat Tom Ögård, Pasi-Matias Virtanen, Kevin Bengt, Freddy Van Wonterghem, Henri Herranen, Carina Jäntti, Nina Mustonen, Samuli Sibakoff, Arttu-Petteri Klami ja Mika Nikkinen.
Haminasta ehdolle asettuvat Pauli Niskanen, Tapio Lanki, Peter Muurman, Janne Nyholm ja Kai Tykkä. Miehikkälän aluevaaliehdokas on Kari Suoknuuti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita järjestäytymiskokouksessaan 6.1. Ehdokkaita on nyt yhteensä 72.

Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 27.10. ja 8.12.2024 pitämissään kokouksissa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin.

Pirkanmaan Perussuomalaiset ry on asettanut 37 aluevaaliehdokasta 24.11.2024 järjestetyssä kokouksessaan. Ehdokkaita on nyt yhteensä nimetty 57.

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirillä on nyt 48 ehdokasta.

Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.
Viikon suosituimmat

Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.