
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita – ehdokkaita on nyt 72
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita järjestäytymiskokouksessaan 6.1. Ehdokkaita on nyt yhteensä 72.
Perussuomalaisten Kymen piiri ry valitsi lisää aluevaaliehdokkaita hallituksen järjestäytymiskokouksessa Parikkalassa 1.2.
Tähän mennessä on ehdolle aluevaaleihin hyväksytty seuraavat henkilöt:
Ville Härkönen, Ilpo Heltimoinen, Raimo Salo, Kalle Saarela, Pekka Kurvi, Ulla Pyysalo, Mika Tuomisto, Tara Saareks, Sami Behm, Markku Papinniemi ja Lauri Laitinen Lappeenrannasta, Timo Ahola Luumäeltä, Timo Härkönen, Joni Salmi, Jouni Sirkiä, Sami Rossi, Lasse Oinonen, Jari Tiippana ja Olga Salmi Imatralta, Toni Ovaska, Pinja Aroalho, Ari Javanainen, Kari Kattainen ja Anja Ruotsalainen Ruokolahdelta, Ismo Hakkarainen ja Matti Saarinen Parikkalasta, Mika Hanski ja Päivi Sivenius Rautjärveltä sekä Juhani Kylliäinen ja Maija Saimalahti Savitaipaleelta.
Kouvolasta aluevaaliehdokkaiksi on asetettu Suvi Karell, Jari Kaleton, Tuija Ranta, Jari Käki, Ari Arpinen, Henri Eerola, Tomi Immonen, Teemu Koistinen, Mikko Laakkonen, Lasse Ahola, Toni Vainikka, Ukko Bamberg, Jari Sipari, Garita Sundström, Janne Patjas ja Toni Lampiranta.
Kotkan aluevaaliehdokkaat ovat Tom Ögård, Pasi-Matias Virtanen, Kevin Bengt, Freddy Van Wonterghem, Henri Herranen, Carina Jäntti, Nina Mustonen, Samuli Sibakoff, Arttu-Petteri Klami ja Mika Nikkinen.
Haminasta ehdolle asettuvat Pauli Niskanen, Tapio Lanki, Peter Muurman, Janne Nyholm ja Kai Tykkä. Miehikkälän aluevaaliehdokas on Kari Suoknuuti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita järjestäytymiskokouksessaan 6.1. Ehdokkaita on nyt yhteensä 72.
Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 27.10. ja 8.12.2024 pitämissään kokouksissa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin.
Pirkanmaan Perussuomalaiset ry on asettanut 37 aluevaaliehdokasta 24.11.2024 järjestetyssä kokouksessaan. Ehdokkaita on nyt yhteensä nimetty 57.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirillä on nyt 48 ehdokasta.
Perussuomalaisten Kymen piiri ry:n hallitus on hyväksynyt ensimmäiset aluevaaliehdokkaat kevään 2025 aluevaaleihin syyskuun hallituksen kokouksessaan.
Viikon suosituimmat
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.