
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita – kolmannes ehdokaslistasta täytetty
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin ehdokaslistasta on nyt täytetty kolmannes.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirillä on nyt 48 ehdokasta.
Piirihallitus oli yksimielinen palveluverkon haasteista. Tässä puhutaan heikommassa asemassa olevien, kuten ikäihmisten, vammaisten, omaishoitajien, lasten ja lapsiperheiden palveluista ja heidän asemansa parantamisesta. Lääkäriin tai hoitoon pääsyn pitää olla helppoa ja palvelut kuuluu tuottaa mahdollisimman yhdenvertaisesti kaikille koko Varhan hyvinvointialueella asuinkunnasta riippumatta.
– Me perussuomalaiset haluamme turvata suomalaista hyvinvointia jokaiselle varsinaissuomalaiselle, sanoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen puheenjohtaja Jyrki Åland.
Uusiksi aluevaaliehdokkaiksi valittiin yrittäjä Markku Agge Kaarinasta, aluepäällikkö Mikko Fagerström Vehmaalta, isännöitsijä Alice Girs Turusta, tekninen päällikkö Sami Kesäläinen Turusta, dosentti Mårten Kvist Liedosta, tuotantotyönjohtaja Asmo Mikkola Oripäästä, sairaanhoitaja Lea Simola Pöytyältä, yrittäjä Martti Sipilä Turusta, yhteiskuntatieteiden maisteri Joonas Taipaleenmäki Turusta, puhemiehen erityisavustaja Heikki Tamminen Salosta, yhteiskuntatieteiden maisteri Erika Tavio Naantalista ja kalankäsittelijä Silvi Ucke Kustavista.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin ehdokaslistasta on nyt täytetty kolmannes.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin tavoitteena on täysi 98 ehdokkaan lista. Piirihallitus päätti samalla myös tulevista tavoitteistaan. Varsinais-Suomen piiri vaatii, että pelastustoimeen ohjataan riittävästi resursseja. Pelastustoimi ja ihmisten avunsaanti on turvattava, asui sitten vaikka Turun taajamassa tai saaristossa.
Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 13.10.2024 pitämässään kokouksessa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin. Yhteensä 60 ehdokasta nimettiin lisää kaikille Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle, ja ehdokkaita on nyt yhteensä 110.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri on valinnut ensimmäiset aluevaaliehdokkaansa. Varsinais-Suomen piirissä uskotaan, että hyvinvointialueen haastava tilanne motivoi hyvin monia lähtemään ehdolle ja vaikuttamaan alueen sote-palveluiden järjestämiseen.
Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Viikon suosituimmat
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.