
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita – kolmannes ehdokaslistasta täytetty
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin ehdokaslistasta on nyt täytetty kolmannes.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirillä on nyt 48 ehdokasta.
Piirihallitus oli yksimielinen palveluverkon haasteista. Tässä puhutaan heikommassa asemassa olevien, kuten ikäihmisten, vammaisten, omaishoitajien, lasten ja lapsiperheiden palveluista ja heidän asemansa parantamisesta. Lääkäriin tai hoitoon pääsyn pitää olla helppoa ja palvelut kuuluu tuottaa mahdollisimman yhdenvertaisesti kaikille koko Varhan hyvinvointialueella asuinkunnasta riippumatta.
– Me perussuomalaiset haluamme turvata suomalaista hyvinvointia jokaiselle varsinaissuomalaiselle, sanoo Perussuomalaisten Varsinais-Suomen puheenjohtaja Jyrki Åland.
Uusiksi aluevaaliehdokkaiksi valittiin yrittäjä Markku Agge Kaarinasta, aluepäällikkö Mikko Fagerström Vehmaalta, isännöitsijä Alice Girs Turusta, tekninen päällikkö Sami Kesäläinen Turusta, dosentti Mårten Kvist Liedosta, tuotantotyönjohtaja Asmo Mikkola Oripäästä, sairaanhoitaja Lea Simola Pöytyältä, yrittäjä Martti Sipilä Turusta, yhteiskuntatieteiden maisteri Joonas Taipaleenmäki Turusta, puhemiehen erityisavustaja Heikki Tamminen Salosta, yhteiskuntatieteiden maisteri Erika Tavio Naantalista ja kalankäsittelijä Silvi Ucke Kustavista.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin ehdokaslistasta on nyt täytetty kolmannes.

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin tavoitteena on täysi 98 ehdokkaan lista. Piirihallitus päätti samalla myös tulevista tavoitteistaan. Varsinais-Suomen piiri vaatii, että pelastustoimeen ohjataan riittävästi resursseja. Pelastustoimi ja ihmisten avunsaanti on turvattava, asui sitten vaikka Turun taajamassa tai saaristossa.

Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 13.10.2024 pitämässään kokouksessa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin. Yhteensä 60 ehdokasta nimettiin lisää kaikille Uudenmaan neljälle hyvinvointialueelle, ja ehdokkaita on nyt yhteensä 110.

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri on valinnut ensimmäiset aluevaaliehdokkaansa. Varsinais-Suomen piirissä uskotaan, että hyvinvointialueen haastava tilanne motivoi hyvin monia lähtemään ehdolle ja vaikuttamaan alueen sote-palveluiden järjestämiseen.

Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin hallitus nimesi ensimmäiset aluevaaliehdokkaat huhtikuun aluevaaleihin.
Viikon suosituimmat

Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Lue lisää

Lue lisää