

Ville Tavio (ps.) ja Arja Juvonen (ps.). / LEHTIKUVA
Laatukriteerit vanhustenhoidon kilpailutusten tärkeimmäksi asiaksi – Ville Tavio ja Arja Juvonen vauhdittavat asiaa kirjallisella kysymyksellä
Perussuomalaisten kansanedustajat Ville Tavio ja Arja Juvonen ovat tänään tiistaina jättäneet hallitukselle vastattavaksi kirjallisen kysymyksen yksityiseltä palveluntarjoajalta hankitun vanhushoidon laadun parantamisesta.
Tavio ja Juvonen ovat huolissaan siitä, että raha menee laadukkaan hoidon edelle. He tahtovat nostaa laatukriteerit vanhustenhoidon kilpailutusten tärkeimmäksi asiaksi.
Kunnat ja kuntayhtymät ostivat 35 prosenttia hoiva-asumispalveluista yksityisiltä tuottajilta 735 miljoonalla eurolla (vuonna 2017). Määrä on yhä selvässä kasvussa.
Tavio ja Juvonen toteavat, että vanhustenhoitoa ei tule ulkoistaa, ellei ole takuuta laadusta ja tiedetä valvonnan toimivan. He korostavat, että laadun kannalta keskeinen tekijä on riittävä hoitajamäärä.
Kirjallinen kysymys ohessa:
Kirjallinen kysymys vanhusten laitoshoidon laadun parantamisesta
Eduskunnan puhemiehelle
Ikäihmisten ympärivuorokautisissa hoiva-asumispalveluissa yksityisten tuottajien osuus oli vuonna 2017 lähes 35 prosenttia. Kunnat ja kuntayhtymät ostivat noita palveluja 735 miljoonalla eurolla. Julkisen sektorin tekemien palveluostojen arvioidaan vielä nykyisestä kasvavan.
Suomessa on yksityistetty vanhustenhoitoa enemmän kuin muissa Pohjoismaissa. Lisäksi pohjoismaisessa Nordcare 2 -tutkimuksessa havaittiin, että laitoshoidon henkilöstömitoitus on Suomessa Pohjoismaiden pienin. Suomessa alan työntekijät ovat myös muita Pohjoismaita useammin huolissaan siitä, että työntekijöiden määrän pienuus aiheuttaa riskejä asiakkaille.
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin jäsenistö nosti 2018 elokuussa esiin huolen, että yksityisissä hoivayrityksissä raportointi, lääkehuolto, hygieniasta huolehtiminen, kuntoutus ja opiskelijoiden ohjaaminen jäävät osin tekemättä liian vähäisen henkilöstömäärän vuoksi.
Jos hoivapalveluja yksityistetään, on oleellista kiinnittää hinnan lisäksi huomiota laatuun. Yksityistämiseen ei pidä ryhtyä, ellei laadusta voida mennä täysin takeeseen. Samoin valvonnan tulee toimia aukottomasti.
Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitämme asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:
Mitä hallitus aikoo tehdä huolehtiakseen siitä, että vanhusten hoivapalveluiden kilpailutuksessa korostetaan laatukriteerejä?
Helsingissä 29.1.2019
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Esperi Caren laiminlyönnit kuohuttavat – perussuomalaiset valmiita yhteistyöhön välikysymyksessä

Juvonen: Asuiko Esperi Caren johto luurankotornissa? – “Laki turvaamaan hoitajamitoitusta”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.