Artikkeli kuva

Esperi Caren laiminlyönnit kuohuttavat – perussuomalaiset valmiita yhteistyöhön välikysymyksessä

28.01.2019 |19:39

Keskustelu on jälleen kuohahtanut Esperi Care:n hoivakodeissa esille tulleista räikeistä laiminlyönneistä. SDP:n eduskuntaryhmä on tänään ilmoittanut harkitsevansa välikysymystä vanhustenhoidon tilasta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri sanoo, että perussuomalaisten ryhmä on valmis yhteistyöhön välikysymyksessä ja kuulemaan, mikä on SDP:n kysymyksen sisältö.

– Vanhustenhoidon tila on jo pitkään ollut kriisissä, eikä hallitus ole tehnyt mitään parantaakseen asiaa. Toteuduttuaan sote-uudistus vain heikentäisi tilannetta entisestään. Esperi Care:n toiminta on vain jäävuoren huippu, mitä hallituksen ajama markkinamalli tulee tekemään, Meri toteaa.

– Me olemme siis valmiita yhteistyöhön SDP:n kanssa tässä välikysymyksessä, Meri täsmentää.

Perussuomalaiset ovat esittäneet muun muassa vaihtoehtobudjetissaan parannuksia ikäihmisten hoitoon. He esittivät myös vanhusasiavaltuutetun viran perustamista.

– Meillä on lukuisia ideoita parantamaan vanhusten asemaa ja yhteistyöllä saamme niitä myös käytäntöön.

Meri kuitenkin harmittelee, ettei yksikään oppositiopuolue SDP mukaan lukien lähtenyt viime viikon tiistaina edes neuvottelemaan perussuomalaisten ryhmän kanssa yhteisestä välikysymyksestä sisäisestä turvallisuudesta.

– Kun lastemme hätä tuli esiin seksuaalirikosuutisoinnin yhteydessä, muut oppositiopuolueet kieltäytyivät yksi kerrallaan edes neuvottelemasta sisäisestä turvallisuudesta, Meri huomauttaa.

– Meillä kansalaisten hätä ja heidän asioidensa hoito menevät kuitenkin aina puoluepolitikoinnin edelle. Onkin siis harmi, että viikko sitten ei tultu edes paikalle, kun aiheena oli vähintään yhtä tärkeä lastemme turvallisuus, Meri päättää.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
4.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?

01.07.2025 |09:59

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää