

Perussuomalaiset esittää uudistuksia ikääntyneiden aseman parantamiseksi – Juvonen: Vanhuksille oltava tarjolla palveluja ja pääsy niihin palveluihin
Kansanedustaja Arja Juvonen esitteli Työmiehen tuumaustunnilla perussuomalaista vanhuspolitiikkaa.
-Vanhusten asiat ovat perussuomalaisille tärkeitä, ja me myös viemme niitä eteenpäin eduskunnassa, Juvonen sanoi.
-Perussuomalaiset on vanhusystävällinen puolue ja perussuomalaiset pitävät omistaan huolta. Pidämme tärkeänä, että kun ikää tulee lisää, tarjolla on palveluja sekä myös pääsy niihin palveluihin.
Lukuisia toimia asioiden parantamiseksi
Hän esitti aluksi, kuinka perussuomalaiset on jo nyt tehnyt lukuisia toimia ja esityksiä vanhustenhuollon parantamiseksi.
– Vuoden 2011 vaalien jälkeen kaikissa toimissamme, kuten kirjallisissa kysymyksissä, talousarvioaloitteissa ja lakialoitteissa on ollut vahvasti esillä vanhusten asia, kuten hoitajamitoitus, laitoshoivapaikat, sotainvalidien palvelut, vanhuspalvelulaki, muistisairaudet, ikäihmisten palvelujen laatusuositus, vanhus- ja vammaisneuvostot, saattohoito, vanhusasiamies, omaishoitajat, vanhuksiin kohdistuvat rikokset, hoitokärsimys ja kotihoidon resurssit.
– Kaikki nämä asiat ovat perussuomalaisille tärkeitä, ja me myös viemme niitä eteenpäin eduskunnassa.
Vanhusten pääsyä lääkärille on nopeutettava
Juvonen korosti, kuinka eläkkeellä oleville kaikkein tärkein asia usein on se, että tarvittaessa pääsee lääkäriin
– Perussuomalaiset on sitä mieltä, että lääkärille ja hoivapalveluihin pääsyä on nopeutettava. Erityisen tärkeää se on ikääntyneiden kohdalla, koska odottaminen voi koitua kohtalokkaaksi. Tämän vuoksi olisi mietittävä, tulisiko ikääntyneiden hoitotakuuaikoja lyhentää. Ikääntyneiden sairastumisesta voi olla myös vakavampia seurauksia, kuten aivoverenvuotoa.
Perussuomalaiset on pitänyt esillä myös vanhusneuvolakysymystä.
– Kun sotea valmistellaan, ikääntyneille tulisi olla oma väylä, mitä pitkin pääsisi palveluihin. Ikävä tosiasia on, että kaikki on nykyään verkossa, mutta kaikilla vanhuksilla ei ole internet-yhteyttä joten tarvitaan palveluohjusta ja henkilö, joka myös vastaa puhelinsoittoihin, Juvonen painotti.
Jokainen potilasvahinko on liikaa
Perussuomalaiset kantaa erityistä huolta potilasturvallisuudesta.
– Haluamme tehdä ennaltaehkäisevää työtä potilasturvallisuuden suhteen: Meillä on asian suhteen tehty useita talousarvioaloitteita ja muita toimenpiteitä eduskunnassa. Jokainen potilasvahinko on liikaa, ja niistä seuraa aina inhimillisiä kärsimyksiä. Potilasvahinkojen ehkäisy säästää myös yhteiskunnan kustannuksia.
Ikääntyneet henkilöt tarvitsevat usein myös kotihoidon palveluja.
– Kotihoidon väylän on oltava kunnossa. Tällä hetkellä kotihoitoon kyllä yleensä pääsee, mutta sieltä saatavat palvelut riippuvat usein henkilöstön määrästä.
– Perussuomalaiset ovat pitäneet esillä sitä, että kotihoidon henkilöstömitoitus tulisi kartoittaa ja laskea. Tämä teema tulee näkymään myös perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa. Perussuomalaiset vaativat lisäresursseja vanhusten kotihoitoon, Juvonen kertoi.
Lakialoite vanhusasiavaltuutetun viran perustamisesta
Perussuomalaiset on äskettäin tehnyt lakialoitteen erityisen vanhusasiavaltuutetun viran perustamiseksi. Valtuutetun tehtävänä olisi puuttua erilaisiin eläkeläisten ja vanhusten elämää vaikeuttaviin ongelmiin.
– Tarvitaan myös valvontaa siihen, että ikäihmisten palvelut toimivat ja ovat saatavilla kaikille yhdenvertaisesti. Vanhusasiavaltuutetun viran perustaminen ei ole uusi asia, vaan olemme pitäneet asiaa esillä jo vuodesta 2011 saakka. Siitä on tehty runsaasti erilaisia toimia, ja nyt olemme vieneet sen lakialoitteen tasolle. Muita eduskuntapuolueita on pyydetty mukaan aloitteeseen.
– Se ei riitä, että vanhusten asia otetaan esille ainoastaan vaalien alla, sillä vanhusten ääni täytyy kuulua muulloinkin, Juvonen muistutti.
Omaishoidon tuki verovapaaksi
Juvonen kertoi, että perussuomalaiset vaatii lisää arvostusta vanhusten omaishoitajalle.
– Arvostus tulisi näkyä konkreettisesti siten, että omaishoidon tuki pitäisi olla verovapaata. Perussuomalaisille asia on tärkeä, ja me myös esitämme tässä verovapautta.
Omaishoitajalla on vapaapäiviä, joiden aikana hoidettava henkilö on sijaishoidossa.
– Omaishoidon sijaishoidon tulee olla laadukasta niin, että sijaishoito ei ole pelkkä huostaanotto. Sijaishoitoon tarvitaan siis lisää resursseja ja osaamista, Juvonen totesi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Torstain Tuumaustunnilla ilmastopolitiikasta, sisäilmasairauksista ja vanhusten asemasta puhumassa Jussi Halla-aho, Leena Meri ja Arja Juvonen

Arja Juvonen: Vanhusten laitoshoivapaikkojen alasajo on ollut täysin väärä ratkaisu – ”Anteeksiantamatonta”

Juvonen: Oikeusasiamies ei riitä vanhustenhoidon valvontaan, tarvitaan alueelliset ja matalan kynnyksen vanhusasiamiehet

Esperi Caren laiminlyönnit kuohuttavat – perussuomalaiset valmiita yhteistyöhön välikysymyksessä
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.













