Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Kokoomuksen nostama huoli on jo hoidossa

02.12.2025 |08:26

Oikeusministeriön työryhmä ehdottaa vangitsemisen edellytysten selkeyttämistä ja uutta yleisen järjestyksen tai turvallisuuden vaarantumisen uhkaan perustuvaa vangitsemisperustetta.

Iltalehti uutisoi (28.11.) kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovisen vaatimuksesta lainsäätäjälle toimista, joilla vakavista rikoksista epäillyt voitaisiin pitää vangittuna tuomioon saakka.

Taustalla on korkeimman oikeuden ja Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisu, jonka mukaan vangitsemiselle tulee olla rikoksen vakavuuden lisäksi jokin muu oikeuttava syy, kuten epäily pakenemisesta.

– Arvostettu kollegamme nostaa esiin aiheellisen huolen, mutta kyseiseen ongelmaan on jo tartuttu oikeusministeri Leena Meren johdolla, toteaa lakivaliokunnan puheenjohtaja ja perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola.

Hän muistuttaa hallitusohjelmakirjauksen mukaisen lainsäädäntötyön olevan jo varsin pitkällä. Asiaa koskeva työryhmän ehdotus on parhaillaan lausuntokierroksella.

Turvallisuuden kannalta tärkeä asia

Uudessa lakiehdotuksessa oikeusministeriön työryhmä ehdottaa vangitsemisen edellytysten selkeyttämistä ja uutta yleisen järjestyksen tai turvallisuuden vaarantumisen uhkaan perustuvaa vangitsemisperustetta. Muutoksilla otettaisiin huomioon niin EU-oikeudelliset ja kuin kansallisen turvallisuuden vaatimukset suomalaisessa oikeuskäytännössä.

– Toivon mukaan pääsemme pian lakivaliokunnassa käsittelemään näitä vangitsemisen edellytyksiin ja pakkokeinoihin liittyviä muutoksia, valiokunnan jäsen ja perussuomalaisten toinen varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kommentoi.

– Kyse on turvallisuuden kannalta tärkeästä asiasta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Rangaistusten kiristämisen vaatima rahoitus varmistettu – oikeusministeri Leena Meri: ”Merkittävä panostus sisäiseen turvallisuuteen ja suomalaiseen vankilaverkostoon”

01.05.2025 |09:00

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan

28.11.2025 |14:32

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää