

Kansanedustaja Sami Savio. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Lasten kanssa työskentelevien rikostaustaa ei tarkisteta, jos kyseessä lyhyt sijaisuus – Sami Savio vaatii asiaan muutosta: ”Vanhempien huoliin on vastattava”
Moni suomalainen on siinä käsityksessä, että alaikäisten kanssa työskentelevien henkilöiden mahdollinen rikostausta tarkistetaa. Hämmentävää kyllä, tämä ei pidä paikkaansa lyhytaikaisten työsuhteiden kohdalla. Mikäli esimerkiksi päiväkotityöntekijän työsuhde kestää alle kolme kuukautta, rikostaustaa ei edes saa selvittää. Perussuomalaisten kansanedustaja Sami Savio vaatii asiaan pikaista korjausta. Asiaa puitiin eduskunnassa.
Eduskunta kävi 7.11. lähetekeskustelun Sami Savion ja useiden muiden perussuomalaisten kansanedustajien allekirjoittamasta lakialoitteesta, jossa tähdätään alaikäisten turvallisuuden parantamiseen lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä annettua lakia muuttamalla.
Työnantajien on nykyisen lainsäädännön mukaan pyydettävä alaikäisten kanssa työskenteleviä henkilöitä esittämään rikostaustaote työ- tai virkasuhteeseen ottamisen yhteydessä. Otteesta ilmenevät mahdolliset lapseen kohdistuneet rikokset, samoin esimerkiksi seksuaali-, väkivalta- ja huumausainerikokset. Lakia ei kuitenkaan sovelleta tehtävissä, jotka kestävät yhden vuoden aikana yhteensä enintään kolme kuukautta. Kyseinen rajoitus on Savion mukaan jäänne ajalta, jolloin sijaisten käyttö oli selvästi nykyistä vähäisempää.
– Esimerkiksi päiväkoteihin joudutaan nykyään palkkaamaan huomattava määrä lyhytaikaisia sijaisia, joiden rikostaustaa työnantajalla ei ole edes halutessaan oikeutta tarkastaa. Perussuomalaiset vaativat rikostaustan selvittämistä myös lyhyissä työsuhteissa. Lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila on todennut, että rikostaustaote tulisi vaatia jo ennakoivasti sijaisrekistereihin kirjautuvilta työnhakijoilta. Tämäkin on huomioitu lakialoitteessamme, Savio toteaa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko nosti aiemmin tänä syksynä eduskunnan kyselytunnilla esille sen, että muun muassa Vantaan kaupunki on saanut eduskunnan oikeusasiamieheltä nuhteet tarkastettuaan lyhytaikaisten sijaisten rikostaustat. Vantaalla ei enää tehdä moitteita saaneita tarkastuksia. Työnantajien ja lapsiasiavaltuutetun lisäksi rikostaustan selvittämistä rajoittava kolmen kuukauden sääntö on herättänyt hämmennystä vanhempien keskuudessa.
– Perussuomalaiset katsovat alaikäisten turvallisuuden vahvistamisen kuuluvan lainsäätäjän keskeisiin velvollisuuksiin. Vanhempien huoliin on vastattava konkreettisin toimin, Savio vaatii.
Savio arvioi lainmuutoksella olevan mahdollisuuksia edetä vielä tällä vaalikaudella ja katsoo asialle löytyvän tukea yli puoluerajojen. Perussuomalaiset tiedustelivat 18. lokakuuta eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeri Antti Häkkäseltä (kok.), onko hän valmis edistämään lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämistä. Ministeri lupasi paneutua asiaan oikeusministeriön virkamiesten avustuksella ja ryhtyä tarvittaessa ripeisiin toimenpiteisiin.
– Odotamme oikeusministeri Häkkäsen täyttävän lupauksensa ja aloittavan myös konkreettisen lainvalmistelun. On kyse erittäin tärkeästä asiasta, suomalaislasten turvallisuudesta, Savio muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.
Uusimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










