Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Leena Meri poistaisi ay-liikkeen osinkotulojen verovapauden

06.09.2016 |19:22

Kansanedustaja Leena Meri (ps.) toteaa ay-liikkeen kuittaamien miljoonien eurojen verovapaiden osinkotulojen olevan yleisen veronmaksumoraalin kannalta ongelmallisia. Hän poistaisi ay-liikkeen osinkotulojen verovapauden.

Meri kertoo useiden kansalaisten olleen häneen yhteydessä osinkoasiasta. Hän pitää ongelmallisena sitä, että ay-liike luetaan lähes automaattisesti yleishyödylliseksi yhteisöksi.

– Voidaankin kysyä, miten yleishyödyllisellä yhteisöllä voi olla osinkotuloja miljoonia, joista se ei maksa veroja. Mihin yleishyödyllinen yhteisö käyttää saamansa verovapaat osingot, Meri kysyy.

Meri muistuttaa, että lain mukaan yleishyödyllisten yhteisöjen tulee toimia yksinomaan ja välittömästi yleiseksi hyväksi. Niiden toiminta ei saa kohdistua vain rajoitettuihin henkilöpiireihin eivätkä tällaiset yhteisöt saa tuottaa toimintaan osallistuville taloudellista etua osinkona tai ylisuurina palkkoina.

– Ay-liikkeen miljoonat verovapaat osinkotulot ovat kyllä aika ristiriidassa lain pykälien kanssa. Mielestäni ay-liikkeen osalta verovapaus pitäisi poistaa ja muiden yleishyödyllisten yhteisöjen osalta verovapaudelle pitäisi määritellä joku kohtuullinen yläraja. Siksi tein asiasta tänään kirjallisen kysymyksen, toteaa Meri.

Kirjallinen kysymys kuuluu näin: ”Aikooko valtiovarainministeri ryhtyä toimenpiteisiin, jotta yhteiskunnallisen veronmaksumoraalin kannalta haitallinen käytäntö tulkita ay-liike yleishyödylliseksi yhteisöksi osinkotulojen verottomuuden osalta muutetaan tai että yleishyödyllisten yhteisöjen verovapaus poistetaan tai verovapaille osinkotuloille laitettaisiin verottomuuden osalta kohtuullinen yläraja?”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
9.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää