Minnesota on hukkumassa petoksiin, kirjoittavat City Journal -lehden tutkivat toimittajat. Asiasta on uutisoinut myös New York Post. Pelkästään Tim Walzin kuvernöörikaudella veronmaksajien rahoja on varastettu miljardeittain. Demokraattikuvernööri Walz oli Kamala Harrisin varapresidenttiehdokkaana viime vaaleissa.
Monissa tapauksissa sosiaaliturvapetoksista epäillyt ovat Minnesotan suuren somaliyhteisön jäseniä. Toimittajien haastattelemat terrorisminvastaiset viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.
Rahat lähetetään usein epävirallisen hawala-maksuverkoston kautta, jolloin Al-Shabaab nappaa niistä oman osansa.
Eräs luottamuksellisista lähteistä kiteytti, että Minnesotan veronmaksajat ovat Al-Shabaabin suurin rahoittaja. Al-Shabaab on somalialainen islamistinen liike, joka taistelee Somalian hallitusta vastaan.
Syynä löysä sosiaaliturvajärjestelmä
Kun pakolaisina maahan tulleet ihmiset tuntevat suurempaa uskollisuutta omaa klaaniaan kuin heidät vastaanottaneen maan avokätistä sosiaaliturvajärjestelmää kohtaan, syntyy pahan kierre: petoksilla saatuja rahoja lähetetään kotimaahan, jossa osa rahoista päätyy terroristijärjestölle, joka aiheuttaa lisää levottomuuksia, sotia ja pakolaisuutta.
– Tämä tapahtui, koska demokraatit rakensivat järjestelmän, joka oli niin löysä ja korruptoitunut, että huijarit käyttivät sitä terrorismin rahoittamiseen ulkomailla. Kyseessä on kansallinen turvallisuusongelma, kirjoittaa edustajainhuoneen puhemies Mike Johnson.
Tekaistuja palveluja asunnottomille
Tutkivien toimittajien mukaan monet Minnesotan sosiaaliturvaohjelmista ovat huijareiden kannalta ihanteellisia. Yksi niistä on asunnottomien Medicaid HSS-ohjelma, jonka tavoitteena on tarjota matalan kynnyksen palveluja narkomaaneille, vammaisille ja mielenterveysongelmaisille.
Kun ohjelma käynnistettiin vuonna 2020, sen vuosikustannuksiksi arvioitiin 2,6 miljoonaa dollaria. Kulut kuitenkin räjähtivät. Vuonna 2024 korvauksiin upposi jo yli sata miljoonaa.
Viime elokuussa tukiohjelma päätettiin keskeyttää kymmenien petosepäilyjen takia. Liittovaltion syyttäjän mukaan suurin osa maksetuista korvauksista perustui petokseen. Ensimmäiset syytteet nostettiin syyskuussa. Epäillyt olivat perustaneet yrityksiä, jotka olivat laskuttaneet tekaistuista palveluista, joita ei ollut tarkoituskaan toteuttaa.
Lasten välipalarahat menivät luksuselämään
Toinen huijausepäily liittyy hankkeeseen, jonka tavoitteena oli tarjota välipaloja köyhille lapsille päiväkodeissa ja koulujen iltapäiväkerhoissa. Hankkeen tukemat järjestöt olivat enimmäkseen somalien pyörittämiä.
Vuonna 2019 hanke sai liittovaltiolta tukea 3,4 miljoonaa dollaria. Koronapandemian aikana rahoitustarve kasvoi räjähdysmäisesti. Huijausrinki väitti tarjonneensa köyhille lapsille tuhansia aterioita päivässä viikon jokaisena päivänä. Vuonna 2021 hanke sai tukea jo lähes 200 miljoonaa.
Nälkäisten lasten sijasta rahat olivat menneet huijarien luksuselämään. Rahoilla oli ostettu autoja ja kiinteistöjä. Kun viranomaiset alkoivat kysellä rahojen perään, hankkeen vetäjät syyttivät viranomaisia rasismista.
Lasten autismiterapian tarve räjähti
Kolmas näistä laajoista, toisiinsa kytkeytyvistä huijausepäilyistä liittyy varhaisen avun terapiapalvelujen tarjoamiseen autismidiagnoosin saaneille alle 21-vuotiaille. Tätä tarkoitusta varten perustettu firma etsi asiakkaikseen autismidiagnoosin saaneita lapsia somaliyhteisöstä. Jos lapsella ei vielä ollut diagnoosia, sellainen hankittiin.
Vanhemmat saivat firmalta 300-1500 dollaria kuussa korvauksena siitä, että firma sai käyttää heidän lapsensa nimeä laskuttaakseen terapiapalveluja, joita ei välttämättä edes annettu lapselle. Vastaavia firmoja oli enemmänkin, ja ne kilpailivat asiakkaista vanhemmille maksettavan korvauksen suuruudella.
Terapiafirma tarjosi lapsille – ainakin paperilla – myös välipaloja, jotka laskutettiin liittovaltiolta yllä mainitun huijaushankkeen kautta. Vuosina 2020 ja 2021 firma väitti tarjonneensa lapsille kaikkiaan lähes 200 000 välipalaa.
Autismiterapiakorvausten määrä Minnesotassa nousi vuoden 2018 kolmesta miljoonasta dollarista räjähdysmäisesti. Vuonna 2023 korvauksia maksettiin jo 399 miljoonaa.
Terapiafirmojen määrä nousi neljästäkymmenestä yli kolmeensataan. Myös somalilasten autismidiagnoosien määrä räjähti: somaleille tehtiin kolme kertaa enemmän autismidiagnooseja kuin muille etnisille ryhmille.
Somaleilla on Minnesotassa paljon poliittista valtaa
Entinen Minnesotan osavaltiosenaatin jäsen David Gaither kertoo, että valtamedia ja poliitikot ovat haluttomia puuttumaan huijausepäilyihin, koska he eivät halua suututtaa somaliyhteisöä. Osavaltion suurimman kaupungin Minneapolisin suuri somaliyhteisö on poliitikon kannalta ratkaisevassa asemassa vaalivoiton saamiseksi. Tätä todistaa sekin, että Yhdysvaltain ensimmäinen somalikansanedustaja Ilhan Omar valittiin nimenomaan Minneapolisista.
Toiseen maailmansotaan asti Minnesota oli lähes täysin valkoisten asuttama osavaltio, jonka väestö koostui saksalaisista, norjalaisista ja ruotsalaisista maahanmuuttajista. Olipa joukossa paljon suomalaisiakin. Sodan jälkeen väestö monimuotoistui. Somaleja alkoi muuttaa Minnesotaan 1990-luvun alussa.