Artikkeli kuva

YLE

Toimitus suosittelee

Liittovaltio-Annelin kiirastuli

16.05.2014 |22:23

Keskustan eurovaaliehdokas Anneli Jäätteenmäki joutui Ylen vaalitentissä ahtaalle liittovaltiokehitystä tukevien äänestyspäätöstensä vuoksi. Jäätteenmäki selitti eurobondeihin ja yhteisen talletussuojarahaston hyväksi tekemiään äänestyksiä sillä, ettei hän ollut ymmärtänyt ”joulukuusi-äänestyslistojen sivulauseiden sivulauseiden” sisältöä.

Perussuomalaiset julkaisivat torstaina ”Keskustan kahdet rattaat”-tutkimuksen keskustan meppien ja keskustan euroryhmä Alden äänestyspäätöksistä viime vuosilta. Jäätteenmäki viittasi Ylen ohjelmassa toistuvasti perussuomalaisten tutkimukseen väittäen sitä valheelliseksi, mutta ei kyennyt selittämään, miksi votewatch.eu:n sivuilta kerätyt äänestystulokset olisivat olleet valheellisia.

Ohessa muutamia tutkimuksen esimerkkejä äänestyksistä, joilla keskustan mepit ja Alde-ryhmä ovat edistänyt liittovaltiokehitystä:

keskustan-liittovaltiokehitys

Lataa ”Keskustan kahdet rattaat”-tutkimus kokonaisuudessaan täältä >

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää