

Lehtikuva Jari Kainulainen
Lindström: Rohkeilla rakenneuudistuksilla sopeuttamistarve pienemmäksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Lindström toivoo hallituksen ymmärtävän, että Suomi on kuilun partaalla ja että kurssia on korjattava nyt eikä vasta vaalien jälkeen.
– Nykyisessä vaikeassa taloustilanteessa leikkauksia ja veronkorotuksia ei voida välttää, mutta rohkeilla rakenneuudistuksilla painetta niihin voidaan pienentää. Nyt tarvitaan ennen kaikkea rohkeita panostuksia teollisuuden toimintaedellytysten parantamiseksi ja täyskäännös energiapolitiikkaan, Lindström linjaa ja jatkaa:
– Investoinnit maahamme ovat romahtaneet. Samaan aikaan useat järkevät investoinnit seisovat pahimmillaan vuosia lupa- ja valitusprosessien takia. Tämä tuskin on kenenkään etu. Hallituksen onkin ryhdyttävä nopeasti toimenpiteisiin lupabyrokratiamme keventämiseksi. Lupaprosessien osalta pitäisi pyrkiä yhden luvan ja luukun periaatteeseen.
Perussuomalaisten mukaan energiapolitiikan perustaksi on otettava kohtuuhintainen, kotimainen energia. Suomi tuo tällä hetkellä noin 8,5 miljardin euron edestä energiaa ulkomailta. Energiatuotannon kotimaisuusasteen nostamisella voitaisiin perussuomalaisten mukaan edistää talouskasvua ja saada aikaan kymmeniä tuhansia uusia työpaikkoja. Näin menettelemällä talouden sopeuttamistarve olisi pienempi ja leikkauslistat lyhyempiä.
Äkkijarrutuksella tapettaisiin kasvun edellytykset
Perussuomalaiset pitävät tavoitetta velkaantumisen pysäyttämisestä pitkällä aikavälillä tärkeänä, mutta painottavat myös, että liian tiukalla äkkijarrutuksella tapettaisiin kasvun edellytykset ja päädyttäisiin tekemään lyhytnäköisiä ratkaisuja.
– Nykyisessä taloustilanteessa valtio-omisteisten yhtiöiden myynti olisi malliesimerkki tällaisesta toiminnasta, Lindström korostaa.
Hänen mukaansa kehysriiheen kokoontuvalla hallituksella on nyt viimeinen tilaisuus osoittaa toimintakykynsä ja vastata niihin odotuksiin, joita siihen kohdistuu opposition kuin koko Suomen kansankin suunnalta.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.
















