Luxemburgilaisministerillä kovat piipussa: Unkari ulos EU:sta

13.09.2016 |15:48

Luxemburgin suurherttuakunnan ulkoministeri Jean Asselborn osoittaisi Unkarille ovea EU:sta. Saksalaislehti Die Weltin mukaan Asselborn viskaisi Unkarin pihalle tarpeen vaatiessa pysyvästi. Asselbornia kismittää Unkarin toiminta pakolaiskriisissä. Muina syinä hän mainitsee Unkarin lehdistövapauden ja oikeuslaitoksen itsenäisyyden puutteet.

EU-jäsenmaa voitaisiin erottaa jäsenmaiden yksimielisellä päätöksellä. Unkarilla on kuitenkin EU:ssa tukijoita, joten maan erottaminen olisi tällöin käytännössä mahdotonta. Asselbornilla on tähänkin vastaus. Yksimielisyysperiaatteesta voitaisiin luopua.

Unkari pitää kansanäänestyksen 2.10. siitä, tulisiko maan ottaa osaa EU:n enemmistöpäätöksellä tehtyyn turvapaikanhakijoiden taakanjakosopimukseen. Unkarin pääministeri Viktor Orbán on kampanjoinut ei-äänten puolesta. Asselborn on puolestaan junaillut taakanjakosopimuksen muodostumista.

Asselbornin mukaan Unkari kohtelee turvapaikanhakijoita ”yhtä huonosti kuin eläimiä”. Hän kertoi, että yhä pidempiä ja korkeampia aitoja haastavat tulijat kohtaavat vielä hurjempaa käsittelyä.

– Emme ole kaukana siitä tilanteesta, että Unkari käskee avaamaan tulen pakolaisia kohti, Asselborn totesi.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
6.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää