Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

3. luetuin

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14

Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Tuen määrään vaikuttavat monet tekijät, kuten lasten määrä. Ulkomaalaisten osuus toimeentulotukea saavista on kasvanut Suomessa seitsemän vuoden aikana 19,4 prosentista jo 29,5 prosenttiin kaikista tuen saajista. Ulkomaalaiset ovat siis selkeästi yliedustettuina tuensaajissa.

– Lisääntynyt maahanmuutto ei ole tuonut Suomeen talouskasvua, vaikka niin on usein kehuttu tapahtuvan. Sen sijaan lisääntyneen maahanmuuton myötä suomalaisista veronmaksajista on tullut ulkomaalaisten elättäjiä. Veronmaksajat odottavat kuitenkin rahoilleen jonkinlaista vastinettakin, ja nykymeno ei vastaa sitä. Kaiken lisäksi otamme vuosittain reippaasti lisää velkaa. Jos emme saa hillittyä maahanmuuttoa, niin Suomen hyvinvointivaltiolle voi suoraan sanoa hyvästit. Se olisi ikävä pommi tuleville sukupolville, kertoo kansanedustaja Rami Lehtinen.

Nykyinen järjestelmä passivoi maahanmuuttajia

Ukrainalaisia pidetään yleisesti ottaen ahkerina työntekijöinä, jos vertaa Lähi-idästä saapuneisiin maahanmuuttajiin. Suomessa tilastot ovat kuitenkin karua luettavaa, sillä Suomessa asuvista ukrainalaisista on työllistynyt noin 24 %. Lukema on täysin eri luokassa kuin esimerkiksi Puolassa, missä vastaava luku on 65 %. EU-maiden keskitaso on 49 %, joka on myös selkeästi Suomen tilastoa parempi. Lehtinen ei syytä tästä ukrainalaisia, vaan sysää vastuuta maan passivoivalle järjestelmälle.

– Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Jotta tällainen perhe saisi saman summan käymällä töissä, niin työssä käyvän vanhemman pitäisi tienata bruttona noin 10 000 euroa.

– Maahanmuuttajilla on useimmiten heikompi koulutustaso ja huono kielitaito, mikä tarkoittaa sitä, että tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä, kun se on sitä jo suomalaisellekin. Tämä passivoi ulkomaalaiset jäämään ennemmin kotiin. Onko se heidän vikansa? Ei mielestäni, mutta juuri siksi nykyistä järjestelmää on muutettava, Lehtinen vaatii.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki nykymuodossaan tekee työnteosta kannattamatonta: ”Monilapsisissa maahanmuuttajaperheissä summa voi nousta lähemmäs viittäkin tonnia”

19.05.2025 |16:16
Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi

03.04.2025 |10:46

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
6.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää