Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Huhtasaari kyseenalaistaa Ylen toimitusjohtajan palkan: ”Presidenttikin saa vähemmän”

18.03.2026 |16:13

Useat perussuomalaisten kansanedustajat vaativat Ylen toimitusjohtajan palkan kohtuullistamista. Laura Huhtasaaren tekemässä toimenpidealoitteessa, jonka ovat allekirjoittaneet Antti Kangas ja Mira Nieminen, verrataan Ylen johdon palkkatasoa tasavallan presidentin palkkioon. Kansanedustajat katsovat, että presidentin tehtävä on vastuultaan huomattavasti vaativampi, mutta siitä maksetaan vähemmän kuin Ylen pomolle.

Ylen toimitusjohtajan kuukausipalkka on 26 000 euroa, josta verojen jälkeen jää käteen noin 167 000 euroa vuodessa. Presidentin 160 000 euron vuosipalkkio on puolestaan verovapaa, ja siihen sisältyy myös asuntoetu valtion kustantamine palveluineen, kertoo Ilta-Sanomat uutisessaan.

– Yleiseen oikeustajuun ei sovi se, että valtion budjetista maksettavan median toimitusjohtajan vuosipalkka on verotuskin huomioon ottaen huomattavasti presidentin vuosipalkkiota korkeampi, toteavat perussuomalaisten kansanedustajat Laura Huhtasaari, Antti Kangas ja Mira Nieminen toimenpidealoitteessaan, joka vaatii Ylen toimitusjohtajan kuukausipalkan kohtuullistamista.

Yle: ”Palkan pitää olla kilpailukykyinen”

Aloitteessa nostetaan esiin myös eduskunnan puhemiehen ja varapuhemiesten palkkiot, jotka ovat veronalaista tuloa. Ylen toimitusjohtajana toimivan Marit af Björkestenin palkkaa on aiemmin perusteltu sillä, että yksityisellä sektorilla vastaavista tehtävistä maksetaan selvästi enemmän ja kilpailukykyinen palkka on nähty edellytykseksi pätevien hakijoiden saamiselle.

– Jos vertailukohdaksi otetaan muiden vastaavien suomalaisten mediayhtiöiden tehtävät, heidän palkkansa voi olla kaksin- tai kolminkertainen. Jotta pystymme saamaan hyviä kandidaatteja, palkan tulee olla jossain suhteessa alan palkkoihin, perusteli Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen nykyisen toimitusjohtajan valinnan yhteydessä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50
Suomen uutiset logo

Lehtinen syyttää Yleä verorahojen tuhlaamisesta: ”Euroviisupaikka ei voi jäädä artistien boikotin varaan”

26.02.2026 |13:17

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
9.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää