

LEHTIKUVA
Mäkynen ihmettelee hallituksen tärkeysjärjestystä: ”Suomalaisia jumissa ulkomailla, mitä tekee hallitus?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen on jättänyt ulkoministeri Pekka Haaviston vastattavaksi kirjallisen kysymyksen ulkomailla olevien suomalaisten kotiuttamisesta Suomeen. Mäkynen ihmettelee, miksei ulkoministerillä näytä olevan samanlaista intoa koronarajoitusten takia ulkomaille jumiin jääneiden lainkuuliaisten Suomen kansalaisten auttamiseksi kuin Isis-perheiden pelastamiseksi al-Holin vankileiriltä.
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom tiedotti perjantaina 8.1.2021, että se keskeyttää Britanniasta Suomeen saapuvan matkustajalentoliikenteen ajalle 11.1.2021-18.1.2021. Britanniassa on edelleen jumissa suomalaisia lentokiellon takia. Joukossa on myös ilman vanhempiaan matkustavia alaikäisiä suomalaisia lapsia.
– Nämä lapset ovat käsittääkseni tavallisia suomalaisia lapsia, esimerkiksi 17-vuotias vaihto-oppilas. Ulkoministeriöstä on todettu, että suomalaisilla on perustuslaillinen oikeus palata kotimaahansa. Suomella tulisi olla vastaavien tilanteiden varalle valmiussuunnitelma, jossa ulkomaille jääneitä alaikäisiä suomalaisia lapsia pystytään kotiuttamaan mahdollisimman nopealla aikataululla, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen.
Hallituksen luotava selkeät toimintalinjat
Tarvittaessa Suomen on Mäkysen mielestä pystyttävä käyttämään lasten kotiuttamiseen esimerkiksi puolustusvoimien omaa kalustoa. Toinen varteenotettava vaihtoehto on se, että valtio vuokraa yksityisiltä lentoyhtiöiltä lentokoneet, jolloin suomalaiset saataisiin kotiutettua ulkomailta nopeasti vastaavissa tilanteissa. Lentokoneet ja merialukset ovat tehokas tapa kotiuttaa suomalaisia erilaisissa kriisitilanteissa.
– Hallituksen tulee luoda selkeät toimintalinjat sille, miten suomalaisten kotiutukset ulkomailta hoidetaan. Vastaavia tilanteita voi syntyä lähiaikoina lisää, jolloin on erittäin tärkeää, että hallitus pystyy tekemään nopeat toimenpiteet ulkomailla olevien suomalaisten kotiuttamiseksi, Mäkynen linjaa.
Asioiden tärkeysjärjestys oudoksuttaa
Mäkynen ihmettelee hallituksen tärkeysjärjestystä silloin, kun ulkomailla on suomalaisia jumissa:
– Ulkoministeri Pekka Haaviston piti saada hinnalla millä hyvänsä vapaaehtoisesti ulkomaille terroristiseen toimintaan lähteneitä Suomen kansalaisia takaisin Suomeen. Ulkoministerillä ei näytä olevan samanlaista virkaintoisuutta silloin, kun lainkuuliaiset suomalaiset jäävät jumiin ulkomaille koronarajoitusten vuoksi.
– Täytyy vain ihmetellä, onko hallitus näin välinpitämätön silloin kun on tosi kyseessä ja viattomia lapsia joutuu virumaan ulkomailla vailla tietoa siitä, milloin Suomi aikoo kotiuttaa heidät. Herää myös perusteltu kysymys siitä, että rikotaanko tässä jo perustuslakia, kun keinoja suomalaisten kotiuttamiseen olisi, mutta hallitus ei ilmeisesti aio niitä käyttää?
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronarajoitukset matkustusrajoitukset Al-Holin leiri kirjallinen kysymys Pekka Haavisto Jukka Mäkynen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Isis-naisten kotiuttaminen hallituksen mukaan välttämätöntä – Purra: Miksi Suomi ei onnistu siinä, missä muut maat onnistuvat?

Ranska ottaa Isis-leiriltä vain lapsia – äidit jäävät vastaamaan rikoksistaan

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Ministerit kiersivät kysymykset Haaviston asemasta

Meri: Al-Holin matkakustannukset lankeavat suomalaisten maksettavaksi

Mäkynen: Kaatumisharjoittelu lisättävä koulujen opetussuunnitelmiin – kaatumisten ja liukastumisten kustannukset valtavia
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












