

LEHTIKUVA
Mäntylä: Kela rankaisee heikoimmassa asemassa olevia
Kansaneläkelaitos eli Kela laittaa toimeentulotukea saavan maksukyvyttömän henkilön velat ulosottoon, jos hän ei pysty maksamaan koko summaa yhdellä kertaa. Aikaisemmin ahdinkoon joutunut ihminen pystyi sopimaan osamaksusta, mutta ei enää.
Perussuomalaisten torniolainen kansanedustaja sekä puolueen 2. varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä pitää Kelan menettelyä epäoikeudenmukaisena.
– Kela on lähtenyt aika kevyillä perusteilla tekemään tätä muutosta. Lähtökohtana on, että toimeentulotukea saava ihminen pääsee tuen avulla irti sen tarpeesta, mutta tämä muutos vain syventää ongelmaa, Mäntylä toteaa.
Ulosotto lisää ongelmia
Mäntylän mukaan Kelan päätös aiheuttaa ihmisille massiivisia ongelmia, sillä ulosotto johtaa luottotietojen menettämiseen.
– Sen jälkeen ihminen ei saa välttämättä vuokrattua asuntoa, hankittua työpaikkaa, kotivakuutusta, puhelinliittymää tai pankkitunnusta. Tässä ajetaan nyt ihmiset moniongelmaisuuteen, Mäntylä sanoo.
Kelan uudet toimintaohjeet tulivat voimaan huhtikuun 7. päivä. Kelan perintäkeskuksen johtaja Heli Hännisen mukaan muutoksen syynä on toimeentulotukiasiakkaiden oma oikeusturva.
– Tämä ratkaisu on tehty sen vuoksi, että toimeentulotuen varalla elävä voisi käyttää toimeentulotuen kokonaan siihen, mihin se on myönnetty eli elämiseen, Hänninen perustelee.
Kela rankaisee myös
omista virheistään
Kelan mukaan ulosotolla voidaan estää esimerkiksi lisävelkaantuminen. Hänninen korostaa, että takaisin perittävien etuuksien osamaksusta voidaan edelleen sopia niiden asiakkaiden kanssa, jotka eivät ole vähävaraisia tai saa toimeentulotukea. Mäntylä ei niele perusteluja.
– Takaisinperintään joutuvilla ihmisillä on taustalla myös Kelan omia virheellisiä päätöksiä ja on kohtuutonta, että ihminen joutuu maksamaan ne omilla luottotiedoillaan. Tämä ei tunnu oikeudenmukaiselta ja en pidä näitä Kelan perusteluja kestävänä, Mäntylä arvostelee.
Mäntylän mielestä Kela ei ole miettinyt muutoksen vaikutuksia loppuun saakka. Mäntylän mukaan muutaman kympin kuukausittaiset osamaksut ovat pienempi paha kuin luottotietojen menettäminen.
– Kela on joustamaton tässä asiassa eli pidän sitä aika kohtuuttomana rangaistuksena ihmisille. Toimeentulotuen avulla yritetään ehkäistä lisäongelmien syntyminen, mutta Kela tarkastelee asiaa päinvastoin ja lisää näin ihmisten ongelmia, Mäntylä toruu.
Heikoimpia puolustettava
Kelan päätökset siunaa viime kädessä sen pääjohtaja Liisa Hyssälä, joka on keskustan entinen kansanedustaja ja ministeri. Kelan perintäasioista vastaava johtaja on puolestaan kokoomuksen entinen ministeri ja kansanedustaja Helena Pesola. Lisäksi Kelan johtajakolmikkoon kuuluu vielä demaritaustainen Mikael Forss. Kelasta todetaan, että perintämuutos koskee vain pientä osaa väestöstä.
– Kela ei voi vedota siihen, että päätös koskee murto-osaa väestöstä. Ihminen pitää nähdä yksilönä. Tässä tavallaan rangaistaan ihmisiä, jotka ovat muutenkin jo pahoissa vaikeuksissa. Nyt pitää puolustaa entistä voimakkaammin heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä, jotta heitä ei poljeta alas, Mäntylä sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Luottotiedoton ei saa edes kotivakuutusta

TE-toimistot kyykyttävät työttömiä – “Systeemi on mätä”
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.