Merihädästä pelastetut nigerialaiset haastavat Italian oikeuteen

09.05.2018 |17:12

17 henkilöä on jättänyt kanteet Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen viime viikolla. Kanteet koskevat viime vuoden marraskuussa sattunutta tapausta, jossa Libyasta Italiaan maahanmuuttajia kuljettanut kumialus tyhjentyi ja matkaajat joutuivat merihätään. Haverissa menehtyi 20 ihmistä.

Libyan rannikkovartiosto pelasti eloonjääneet Välimerestä ja toimitti heidät takaisin Libyaan. Kantajien mielestä Libyaan palautus sotii monilta osin Euroopan ihmisoikeussopimusta vastaan. Sopimuksen mukaan ihmisiä ei voida saattaa vaaraan tai altistaa kidutukselle. YK:n ja ihmisoikeusjärjestöjen mukaan merihädästä pelastettujen palautus Libyaan altistaa heidät vaaraan.

Italia joutuu vastaajan penkille siitä syystä, että se on kalustanut ja kouluttanut Libyan rannikkovartiostoa. Mikäli Italia tuomitaan niin se joutunee romuttamaan Libyan rannikkovartioston koulutusohjelmansa, uutistoimisto Reuters kertoo. Italia on aiemmin hävinnyt vastaavanlaisen oikeuskäsittelyn. Tämä tuore käsittely voi kestää jopa kolme vuotta.

Libyan laivaston tiedottaja Ayoub Qassem kertoi, että heidän käytäntönsä on linjattu yhdessä Italian kanssa. Qassemin mukaan palautettavien kaltoinkohtelua tulee pitää yksittäistapauksena.

Tiedossa ei ole; miten, milloin ja miksi kanteet nostaneet nigerialaiset ovat alun perin päätyneet hengenvaaralliseksi katsomaansa Libyaan.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
6.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
7.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää