Merkel kertoo Schulzin SPD:llä olevan yhteisiä EU-päämääriä

13.12.2017 |14:25

Saksan kristillisdemokraatit toivovat sosialidemokraattien lähtevän hallitustunnusteluihin. CDU:n puheenjohtaja ja tuleva liittokansleri Angela Merkel korostaa, että suuren koalition uudistaminen SPD:n kanssa on tarpeellinen ja antaa hyvät lähtökohdat EU:n vahvistamiseen yhdessä Ranskan kanssa. SPD:n puheenjohtaja Martin Schulz latasi hiljattain EU:n muuntamista liittovaltioksi kahdeksassa vuodessa.

Sisäpolitiikassa Schulz haluaa höllätä Saksan budjettikuria. CDU haluaa hillitä SPD:n vaatimuksia valtion menojen kasvattamisesta. Merkel on väläyttänyt SPD:lle joitain myönnytyksiä muun muassa terveydenhuollon saralla.

Konservatiivien johdossa Schulzin liittovaltioaikeita vieroksutaan. Merkel kuitenkin totesi, että CDU:lla ja SPD:llä on ”paljon yhteistä” EU-näkemyksissä.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää