

LEHTIKUVA
Mika Niikko: ”THL aliarvioi koronan voiman”
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Mika Niikko (ps.) on jo viikkojen ajan vaatinut tehokkaampia toimia koronaviruksen torjumiseen. THL on kuitenkin toiminut optimistisempien arvioiden perusteella. Niikko ei yllättynyt, kun eilisessä Säätytalon kokouksessa kävi ilmi, että THL oli jättänyt tärkeitä riskitekijöitä arvioissaan huomioimatta. Hän kommentoi asiaa tiedotteessa.
Niikko on kuluneen kuukauden aikana ollut useasti yhteydessä vastuussa olevien virkamiesten ja ministerien kanssa, pyytänyt proaktiivisempaa suhtautumista ja tuonut esiin ihmetyksensä myös siitä, kuinka vapaasti Suomeen palanneet matkailijat saivat liikkua karanteenikehotuksesta huolimatta.
– THL aliarvioi koronan voiman ja muut tahot ovat seuranneet sitä sokeasti. Usein luvattiin toimia, mutta joko se tapahtui viiveellä tai mitään ei koskaan tehty. Punainen Risti oli valmiudessa useamman viikon, mutta siltä ei kysytty apua lentokentälle. Luotettiin pelkän tiedottamisen riittävän. Niikko kertoo.
– Epidemian leviäminen ei pysähtynyt Kiinassa itsestään. Siihen vaadittiin radikaaleja toimenpiteitä. Ne yksittäiset toimet, joita hallitus pätkittäin valmistelee, eivät ikävä kyllä tule yksinään riittämään. Olemme nähneet mihin vastaavanlainen jälkeenpäin reagoiva toimintatapa on maailmalla johtanut. Jos asioita ei tehdä proaktiivisesti, Suomessakin jää ainoaksi vaihtoehdoksi pysäyttää koko maa viikoiksi. Muutoin luottamus talouteen ja yhteiskunnan toimivuuteen heikkenee entisestään, Niikko sanoo.
Nykyisellä toimintalinjalla voimme odottaa kriisin jatkuvan kuukausien ajan. Jo nyt useat vanhemmat ovat kokeneet yhtäaikaisen etäopettamisen ja oman etätyöskentelyn mahdottomaksi. Heikoimmat lenkit putoavat opetuksesta eikä tasavertainen oppiminen enää toteudu.
– Tässä tilanteessa tulisi harkita vakavasti koulujen ja päiväkotien siirtymistä kesäloma-moodiin. Samoin tulisi toimia mahdollisimman monella työpaikalla. Mikäli epidemia saadaan taltutettua, koulua voidaan jatkaa kesällä. Tärkeintä olisi nyt lopettaa kaikki ylimääräiset ihmiskontaktit.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää