

Miten hyvinvointiyhteiskunta säilyy ja muuttuu?
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen (kuvassa) työ hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden luotaajana sai kouriintuntuvaa sisältöä tänään, kun tulevaisuusvaliokunta julkaisi raportin Hyvinvointiyhteiskunta 2030 – kestääkö hyvinvointiyhteiskunta?
Immonen johtaa valiokunnan jaostoa, joka tekee hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden kehityskulkuja arvioivan raportin tulevien keskustelujen ja päätösten pohjaksi.
– Tulevaisuusvaliokunta perustaa jaostoja, jotka selvittävät jotakin merkittävää tulevaisuuteen liittyvää asiaa. Nyt päätettiin selvittää, miten hyvinvointiyhteiskunta selviytyy tulevaisuuden haasteista, Immonen kertoo.
Jaostoon kuuluu jäseniä yli puoluerajojen ja Immonen kuvaa yhteistyötä hyväksi. Raporttia julkistettaessa SDP:n Päivi Lipponen kehui Immosta erittäin hyvästä työstä. Ryhmään kuuluu väkeä laidasta laitaan kokoomuksen Jaana Pelkosesta vasenryhmän Markus Mustajärveen saakka.
Vankka asiantuntijapohja
Aluksi valiokunta kuuli lukuisia asiantuntijoita, kuten Heikki Hiilamoa, joka toimi elokuuhun saakka Kelan tutkimusprofessorina ja on nyt Helsingin yliopiston sosiaalipolitiikan professori, ja Kelan tutkimusjohtaja Olli Kangasta.
Raporttia tekemään perustettiin yksi kansainvälinen ja kaksi suomalaista asiantuntijoista ja kansalaisjärjestöistä koostuvaa työryhmää, joita johtivat John Casti ja Leena Ilmola. Ryhmät kehittivät kahdeksan erilaista tulevaisuuden mahdollisuutta, joista neljää kehitettiin pidemmälle.
Huhtikuussa tämä tutkimusaineisto vietiin myös internetiin kansalaisten arvioitavaksi. Sieltä löytyy myös perjantaina julkaistu kirja pdf-tiedostona.
Uraauurtava keskustelu
kuin facebook-ketju
Tutkimuksen joukkoistamiseen perustuva nettikeskustelu tapahtuu joukkoistamisalustalla osoitteessa www.suomijoukkoistaa.fi Se avattiin jo huhtikuun puolivälissä ja keskustelu jatkuu toukokuun loppuun saakka. Valiokunta pyrkii kokoamaan loppuraportin eduskunnan kevätkauden loppuun mennessä.
– Tämä on ensimmäinen näin laajassa mitassa tehty eduskunnan hanke, johon kansalaiset voivat osallistua vapaasti internetin välityksellä, Immonen kertoo.
Keskustelu etenee kuin facebookin keskusteluketju. Keskusteluun osallistuja näkee aiemmin kirjoitetut kommentit ja hän voi tykätä tai ei-tykätä toisten ehdotuksia ja halutessaan jatkaa keskustelua niiden pohjalta tai esittää suoraan oman uuden näkökulmansa.
Oraakkelit lietsovat kansalaiskeskustelua
Keskustelua lietsoo neljä erilaista radikaalioraakkelia eli provokaattoria, jotka esittävät omia hiukan kärjistettyjäkin näkökulmiaan siinä toivossa, että ne poikisivat hedelmällisiä kannanottoja yleisön joukosta.
Tämä on ensimmäinen kerta, kun tällaista oraakkeli-menetelmää käytetään eduskunnan tutkimuksissa.
– Huomioimme keskustelun tuloksen, kuten sen, mihin suuntaan keskustelu etenee ja mietimme, miksi näin tapahtuu, samoin kuin sen, minkä vuoksi keskusteluun osallistuttiin joko paljon tai vähän. Emme osallistu keskusteluun itse, rajoitamme ainoastaan epäasiallisten kannanottojen julkaisua, Immonen sanoo.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














