Etelä-Savon hyvinvointialueella Eloisassa eri puolueet ovat antaneet selvityksiä siitä, mihin ryhmärahaa eli puoluetukia on käytetty vuonna 2025.
– Ei voi kuin hämmästellä, kuinka hyvinvointialueen rahaa käytetään puoluepoliittisiin tarkoitusperiin. On todella häpeällistä tässä Eloisan haastavassa taloustilanteessa, että kokoomus, keskusta, SDP, Vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät vuodesta toiseen Eloisan puoluetukia, kansanedustaja ja aluevaltuutettu Jaana Strandman ihmettelee.
Keskusta mälläsi yli 17 000 euroa
Strandmanin mukaan vihreät käyttivät ryhmärahaa noin 1 600 euroa sihteerinsä ja ryhmäpuheenjohtajan palkkauksiin ja tilaisuuksiinsa sekä taloushallintoon ja tilintarkastukseen. Vasemmistoliitto hankki 779 eurolla pop up -teltan ja maksoi valtuustoryhmän tilin ylläpitokulut.
– SDP käytti ryhmärahaa 4 000 euroa ja osti hallintopalveluita henkilöltä, joka toimi samaan aikaan Eloisan viestintäasiantuntijana. Lisäksi SDP kustansi omat nimikyltit erinäisiä tilaisuuksia varten sekä maksoi matkakorvauksia aluevaltuustoryhmän tilaisuuteen.
– Kokoomus käytti ryhmärahaa reilut 9 100 euroa poliittisen sihteerin palkkakustannuksiin ja matkalaskuun. Lisäksi kokoomus käytti rahaa ryhmän kouluttamiseen, jossa tarjottiin mahdollisuus keskustelemiseen ja ajatusten vaihtamiseen. Ryhmärahaa on käytetty myös toimitilakustannuksiin. Keskustan aluevaltuustoryhmä käytti ryhmärahaa reilut 17 300 euroa yleisötilaisuuksien järjestämiseen sekä aluekoordinaattorin palkkaamiseen, markkinointi- ja tiedotusmateriaaleihin ja sisäiseen ja ulkoiseen tiedottamiseen, Strandman listaa.
Perussuomalaiset ei käyttänyt senttiäkään
Strandman huomauttaa, että näillekin rahoille on Eloisan hyvinvointialueella huomattavasti tärkeämpiä kohteita.
– Perussuomalaiset eivät ole anoneet, käyttäneet tai nostaneet näitä rahoja koskaan, eivätkä tule nostamaan. Olemme pyytäneet ohjaamaan nämä peruspalveluihin ja omaishoidon tukemiseen. Kansalaisten tapaamiset olemme maksaneet omasta pussistamme ja olemme osallistuneet Eloisan viranhaltijoiden järjestelmiin erittäin hyviin yleisötilaisuuksiin ympäri Etelä-Savoa.
Rahat käytettävä asukkaiden palveluihin
Vuonna 2023 puolueet käyttivät ryhmärahoja Etelä-Savon hyvinvointialueella 187 972 euroa, vuonna 2024 56 250 euroa ja vuonna 2025 34 642 euroa.
– Näillä rahoilla oltaisiin saatu alueemme asukkaille noin 8 000 sairaanhoitajan käyntiä ja 2 500 lääkärinkäyntiä tai kuudelle ikäihmisille ympärivuorokautinen palveluasumisen paikka vuodeksi. Nyt nämä rahat menivät pääasiassa poliittisten puolueiden hallintoon eri sihteereiden ja koordinaattoreiden palkkauksiin, Strandman paheksuu.
– Tämä jatkuva eri puolueiden hyvinvointialueen rahojen tuhlaus ei voi jatkua näin. Tämä on periaatekysymys tässä tiukassa talouden sopeuttamistilanteessa. Tästä perussuomalaiset ovat huomauttaneet joka vuosi talousarvion teon ja näiden rahojen raportoinnin yhteydessä. Vetoankin jälleen kerran, että puolueet lopettavat niin Etelä-Savon hyvinvointialueen kuin muidenkin hyvinvointialueiden ryhmärahojen eli puoluetukien käytön omiin poliittisiin tarkoituksiinsa.