Nasima Razmyar suorana demareiden ahdingosta: meillä ei ole vastauksia työelämän murrokseen

18.08.2017 |00:01

Ex-kansanedustaja, Helsingin apulaispormestari Nasima Razmyar (sdp.) toteaa Helsingin Sanomien haastattelussa Sdp:n olevan kykenemätön ratkaisemaan tulevaisuuden suuria kysymyksiä.

– Sdp:n yksi isoimmista ongelmista on se, että emme kykene vastaamaan tulevaisuuden suurin kysymyksiin. Me vain puuhastelemme, emmekä vie tavoitteitamme tekemisen tasolle, Razmyar toteaa HS:lle.

– Kun esimerkiksi kysytään, mitkä ovat vastauksemme digitalisaatioon ja työelämän murrokseen, meillä ei niitä ole. Työelämän pitäisi kuitenkin olla Sdp:n olemassaolon selkäranka.

Razmyar kommentoi Sdp:n tilannetta kuultuaan synkistä gallupluvuista. Hän totesi HS:lle, että luvut pakottavat nyt Sdp:n keskustelemaan puolueen tilasta, politiikasta ja tulevaisuudesta vakavasti.

Vihreät ohitti Sdp:n gallupeissa nyt ensimmäisen kerran kerran. Asetelma saattaa kuitenkin vuosien varrella vakiintua, koska Sdp:n kannatus nojaa erittäin voimakkaasti yli 65-vuotiaisiin äänestäjiin. Nuoremmista ei ole täydennystä tulossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää