

LEHTIKUVA
Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.
Ruotsidemokraatit toteaa kannanotossaan musliminaisten käyttämien uskonnollisten vaatekappaleiden kertovan naiskäsityksestä, joka on ”ristiriidassa vapauden ja tasa-arvon kanssa, joille ruotsalainen yhteiskunta rakentuu” ja edustaa puolueen mukaan “islamistista pukeutumista”.
– Kyseessä ovat naisia sortavat vaatteet, jotka ilmentävät naisen pakkoa alistua miehen tahtoon. Haluamme kitkeä maastamme kunniakulttuuriin liittyvän väkivallan ja sorron. Jotta tavoite toteutuisi, tällaisten vaatteiden käyttö ei ole suotavaa, sanoo puolueen uusi tasa-arvo- ja kunniapoliittinen asiantuntija Sara Gille.
– Jos tämä ei sovi, silloin voi muuttaa muualle.
”Fasistista kontrollia”
Ruotsidemokraattien on lopetettava teeskentely taistelusta naisten vapauden puolesta, kun se käytännössä turvautuu diktatorisiin keinoihin, jyrisee muslimipuolue Nyansin puheenjohtaja Mikail Yüksel viestipalvelu X:ssä.
– Naisen pakottaminen luopumaan huivistaan on täsmälleen samanlaista sortoa kuin pakottaminen huivin käyttämiseen. Molemmissa tapauksissa kyse on fasistisesta kontrollista.
– Jos SD saa päättää, voimme yhtä hyvin repiä koko ruotsalaisen demokratian palasiksi. On aika huutaa yhteen ääneen yhtenä rintamana. Naisilla on kiistaton oikeus päättää itse ruumiistaan. Tuon oikeuden rajoitukset eivät kuulu nykyaikaiseen yhteiskuntaan, Yüksel julistaa.
Tidö-puolueilla aste-eroja
Ruotsidemokraattien tukeman porvarihallituksen eli Tidö-puolueiden kannoissa musliminaisten uskonnolliseen pukeutumiseen on aste-eroja. Kristillisdemokraatit ovat ajaneet burkan, niqabin ja hijabin kieltoa peruskouluissa.
Moderaatit taasen ovat valmiita selvittämään huivikieltoa kouluissa, muttei sen laajemmalti. Liberaalit ovat pakkopukeutumisen kieltävän lainsäädännön kannalla.
Ruotsin valtiopäivävaalit pidetään 13. syyskuuta.Vaaleissa valitaan 349 kansanedustajaa kaudelle 2026-2030.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- naisia sortava pukeutuminen islamistinen vaatekappale Ruotsin valtiopäivävaalit 2026 burkakielto Tidö-puolueet muslimipuolue Partiet Nyans Mikail Yüksel Sara Gille kunniakulttuuri Niqab huivikielto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistopuolue kalastaa Ruotsissa maahanmuuttajien ääniä – haali syksyn vaaleihin ehdokkaiksi islamisteja Lähi-idästä
Expressen paljasti taannoin, että peräti parikymmentä vasemmistopuolueen syksyn vaalien ehdokasta oli esittänyt antisemitistisiä näkemyksiä, kiistänyt holokaustin ja ylistänyt terroritekoja. Ruotsin pääministerin mukaan kyse on maahanmuuttajien äänten kalastelusta: “Näyttää Lähi-idän islamistien soluttautumiselta”.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.

Kuuntelija-podcast nostaa esiin huolestuttavia väitteitä Muslimiveljeskunnan vaikuttamisverkostoista Euroopassa – Seppänen: ”Olemme olleet naiivin sokeita”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen kuunteli tuoreen Kuuntelija-podcastin, jossa Lähi-idän asioihin erikoistunut taloustieteen lehtori Katriina Repo varoitti Muslimiveljeskunnan aiheuttamasta uhasta Euroopassa. Seppänen antaa podcastin jaksolle vahvan kuuntelusuosituksen kaikille, jotka haluavat ymmärtää, mitä Euroopassa todella tapahtuu. - Jos nämä väitteet pitävät paikkansa, olemme olleet ERITTÄIN naiiviin sokeita.

Purra: Burkat, niqabit ja pikkutyttöjen huivit pitäisi kieltää kokonaan, kuten perussuomalaiset on jo vuosia vaatinut – ”Ensimmäiseksi ne pitäisi kieltää kouluissa”
Suomi on sukupuolten välisen tasa-arvon maa, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa Facebookissa. - Emme saa antaa primitiivisten tapojen vakiintua maahamme, emme saa katsoa sivuun. Meidän pitää puolustaa omaamme. Tasa-arvoisten naisten pitää suojella ja arvostaa saavutettua. Suomalaisten naisten ja miesten pitää suojata kulttuuriamme.

Junnila: Kasvojen peittävä naamioituminen kiellettävä kouluissa ja julkisilla paikoilla
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila esittää hallitukselle jättämässään toimenpidealoitteessa kasvojen peittävän naamioitumisen kieltämistä niin kouluissa kuin julkisilla paikoillakin. Vantaan kaupunki linjasi aiemmin tällä viikolla, että koulujen oppilaiden on oltava tunnistettavissa koulupäivän aikana opetuksellisista ja turvallisuussyistä. Junnilan mukaan käytäntö tulisi laajentaa maanlaajuiseksi.

USU: Suomalaiset vaativat naamioitumista yleisillä paikoilla kuriin – yli puolet kieltäisi kasvojen peittämisen
Reilusti yli puolet suomalaisista kieltäisi naamioitumisen kaduilla. USU-gallupin mukaan 54 prosenttia kannattaa ja 26 prosenttia vastustaa kasvojen peittämisen kieltämistä Suomessa.
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











