Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava

15.06.2026 |09:31

Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltään elinikäistä vaitioloa: luottamuksellisten tietojen kertomisesta seuraa kuuden kuukauden palkkaa vastaava sopimussakko. Järjestöalan keskipalkalla se on yli 20 000 euroa. Velvoite jatkuu työsuhteen päättymisen jälkeenkin.

Helsinki Pride hallituksen puheenjohtaja Matti Numminen on todennut, että työntekijän on kohdeltava työnantajaa myös julkisesti positiivisessa valossa. Työoikeuden asiantuntija on arvioinut, ettei ikuinen salassapitovelvoite välttämättä kestäisi tuomioistuimessa.

– Tällä hetkellä ikuista vaitioloa Suomessa vaaditaan käytännössä kahdelta ryhmältä: sotilailta, kun kyse on Suomen sotilassalaisuuksista ja Helsinki Priden työntekijöiltä, kun on kyse Helsinki Pridestä, Sanna Antikainen sanoo.

Työnantaja uhkaa 20 000 euron sakolla

Vuonna 2025 seitsemän järjestössä työskennellyttä kuvasi autoritaarista johtamiskulttuuria, ja kolme entistä työntekijää kertoi työperäisestä sairastumisesta potilasasiakirjoineen. Lähteiden mukaan johto ei luovuttanut työterveyden tekemää työpaikkaselvitystä henkilöstölle, vaikka työterveyshuoltolaki sitä edellyttää.

– Kun sitten työntekijöitä uhataan yli 20 000 euron sakolla siitä, että he kertovat työpaikkansa epäkohdista, kyse ei ole sisäisestä asiasta. Se on työsuojelukysymys, Antikainen sanoo.

– Suomessa esimerkiksi sotilaan ikuinen vaitiolo Suomen sotilassalaisuuksista suojaa valtakunnan turvallisuutta, mutta ei puolustusvoimien mainetta työnantajana. Pride kääntää saman työkalun oman maineensa suojaksi. Tämä kertoo kaiken oleellisen Helsinki Pridestä.

Veronmaksajien piikki laitettava kiinni

Julkiset toimijat ovat rahoittaneet Helsinki Pride -yhteisöä miljoonilla euroilla. Muun muassa STEA on rahoittanut Helsinki Pridea 2017-2026 yli 1,5 miljoonalla eurolla. Huomattavaa on, että rahoitus on paisunut vuosien saatossa alle 100 000 eurosta yli 200 000 euroon. Lisäksi Helsinki Pride saa rahaa Helsingin kaupungilta ja sen virallinen yhteistyökumppani on Kela.

– Veronmaksajien raha ei ole tarkoitettu työntekijöiden vaientamiseen. Julkisen rahoituksen ehtona on oltava työlainsäädännön ja ilmoittajansuojan noudattaminen, Antikainen vaatii.

– Helsinki Priden toiminta osoittaa, että jokin yhteisössä on pahasti vialla eikä veronmaksajien tule rahoittaa tällaista toimintaa.

Antikainen aikoo jättää asiasta toimenpidealoitteen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet

08.06.2026 |15:42
7.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10
9.
Suomen uutiset logo

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille

09.06.2026 |13:43

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää