Neljällä EU-maalla vaikeuksia pysyä talouskurisopimuksessa

24.11.2015 |16:09

Italia, Espanja, Itävalta ja Liettua ovat vaarassa lipsua EU:n talouskurisopimuksesta ensi vuonna. Lisäksi Ranska on kolmatta vuotta peräkkäin rikkomassa sopimusta. Euroopan komissio on ilmoittanut tarkkailevansa maiden budjettiesityksiä.

Italian budjettialijäämä on talouskurisopimuksen mukainen, mutta maan mittava velkakuorma kansantalouteen nähden vaatisi riuskempia menoleikkauksia. Italia on kuitenkin aikeissa kasvattaa alijäämäänsä. Komissio edellyttää Italialta rakenteellisia uudistuksia kevääseen mennessä.

Espanjan budjettiesitys arvioidaan uudelleen, koska maassa järjestetään parlamenttivaalit 20. joulukuuta. Vaalien jälkeen uudelta hallitukselta odotetaan tarkennettua budjettiesitystä.

Ranska ilmoitti lisäävänsä määrärahoja turvallisuuteen 600 miljoonalla eurolla Pariisin terrori-iskujen jälkeen. Maan valtiovarainministeri Michel Sapin ilmoitti, että Ranska aikoo pysyä lisäyksestä huolimatta EU-säännöissä.

Euromaiden valtiovarainministereistä kootun euroryhmän puheenjohtaja Jeroen Djisselbloem piti määrärahojen lisäystä hallittavana. Hän uskoi, että Ranskan talousohjelma pysyy raiteillaan.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
6.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”

23.03.2026 |16:37

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää